X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzecznik Praw Obywatelskich: aby Trybunał Konstytucyjny mógł dobrze funkcjonować, musi być stabilny i niezależny

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 09:26
- Ustawa, niestety, spowoduje zamieszanie w składzie Trybunału i odwołanie przed czasem jego prezesa i wiceprezesa – powiedział w radiowej Trójce Adam Bodnar.
Audio
  • Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przekonuje, że aby Trybunał Konstytucyjny mógł dobrze funkcjonować, musi być stabilny i niezależny (Salon polityczny Trójki)
Adam Bodnar
Adam BodnarFoto: PR

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odniósł się w "Salonie politycznym Trójki" do sporu o Trybunał Konstytucyjny. Jego zdaniem zgodne z konstytucją są przepisy pozwalające na wybór trzech sędziów, sprzeczny jest zaś wybór dwóch sędziów, gdyż miał on miejsce przed upływem ich kadencji. W radiowej Trójce powiedział, że prezydent Andrzej Duda powinien zaprzysiąc trzech sędziów, co mogłoby wpłynąć na rozwiązanie sporu.

Adam Bodnar tłumaczył, że w piśmie procesowym, które złożył do Trybunału Konstytucyjnego w czwartek, ocenił, że przyjęte w ostatnim czasie przez Sejm uchwały dotyczące Trybunału są bezprzedmiotowe, gdyż Sejm nie ma kompetencji do orzekania w tych sprawach. - Uchwały sejmowe, które zostały podjęte kilka dni temu, są bezprzedmiotowe, zostały podjęte poza granicami obowiązującego prawa, nie wynikają ani z konstytucji, ani z ustawy, czyli są to uchwały niebyłe – dodał.

- To, czego mi brakuje w naszej krajowej debacie, to dyskusja o tym, że to nie jest spór polityczny między jedną a drugą partią, tylko jest to dyskusja o przyszłości organu, który zajmuje się prawami i wolnościami jednostki – podkreślał Adam Bodnar.

W radiowej Trójce zwrócił uwagę, że "trzy czwarte spraw, które trafiają do Trybunału, to są skargi konstytucyjne". - Aby Trybunał mógł dobrze funkcjonować, musi być stabilny i niezależny – dodał.

Dlaczego RPO skargę do Trybunału Konstytucyjnego złożył dopiero teraz, a nie w czerwcu, gdy nowelizację o wyborze sędziów ogłosiła PO? 

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Gość: Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich)

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 8.13

pp/fbi

Czytaj także

Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Czy istnieje wyjście z sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 09:28
Sejm uchwałami PiS unieważnił w środę wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany pod koniec poprzedniej kadencji. Nowi mają być wybrani w przyszłym tygodniu. O zmianach w Trybunale Konstytucyjnym rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń