Szef MSWiA: nie ma zagrożeń, ale trzeba zachować ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 09:30
W Polsce nie obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Nie było ostrzeżeń w związku z sylwestrowymi imprezami plenerowymi – o tym mówił w Trójce szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Apelował jednak o elementarne zasady ostrożności.
Audio
  • Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak o bezpieczeństwie i nowych projektach ustaw obozu rządzącego (Salon polityczny Trójki)
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Szef MSWiA Mariusz BłaszczakFoto: Polskie Radio

Mariusz Błaszczak powiedział, że polskie służby są gotowe do ewentualnych reakcji. Minister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył przy tym, że potrzebne są zmiany, jeśli chodzi o przygotowywanie służb, stąd inicjatywa ustawy antyterrorystycznej.

Polityk podkreślił, że chodzi w niej o koordynację działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Zauważył, że zespół, który miał nad nią pracować, powstał w 2006 roku, za rządów PiS, ale potem de facto nie działał. Minister nie łączyłby tej kwestii ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, które w Polsce odbędą się w przyszłym roku.

Mariusz Błaszczak mówił także, że sprawdzane są doniesienia o nieformalnej grupie w Komendzie Głównej Policji, która zajmować się miała podsłuchiwaniem osób zamieszanych w aferę taśmową i dziennikarzy o niej piszących. Minister zapewnił, że polecił wyjaśnienie sprawy przez policję. - Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, będzie to oznaczać złamanie prawa i potwierdzenie tez o nadużyciach władzy - mówił gość Trójki.

Szef MSWiA bronił uchwalonych w środę przez Sejm ustaw o mediach publicznych i o służbie cywilnej, a także procedowanej ustawy o policji. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki  
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Gość: Mariusz Błaszczak (szef MSWiA)
Data emisji: 31.12.2015
Godzina emisji: 8.13

agkm/mk

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie Polski i Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 09:46
- Moim zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom - mówi w "Salonie politycznym Trójki" kandydat na ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel EBU do senatorów w sprawie ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 09:17
Europejska Unia Nadawców (EBU) zwraca się do senatorów, by nie zatwierdzali przyjętej przez Sejm ustawy o radiofonii i telewizji.
rozwiń zwiń