Rzecznik Andrzeja Dudy: należałoby otworzyć dyskusję dotyczącą kwestii znieważenia prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 09:15
- Możemy się zastanowić nad taką opcją, żeby tylko i wyłącznie w wyniku skargi głowy państwa prokuratura wszczynała śledztwo - powiedział w audycji "Salon polityczny Trójki" Marek Magierowski.
Audio
  • Będzie dyskusja na temat artykułu dotyczącego znieważenia głowy państwa? (Salon polityczny Trójki)
Rzecznik prezydenta zwrócił uwagę, że Andrzej Duda ma poczucie humoru
Rzecznik prezydenta zwrócił uwagę, że Andrzej Duda ma poczucie humoruFoto: Trójka

Niedawno media obiegła informacja o internaucie, który opublikował prześmiewczy filmik o prezydencie Andrzeju Dudzie. W sprawie wszczęto postępowanie. Przy okazji na nowo wybuchła dyskusja na temat konsekwencji publicznego znieważania głowy państwa. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat trzech.

- Ta sprawa jest niezręczna. Obejrzałem ten film, pan prezydent także. Nie dostrzegam w nim niczego obraźliwego, a tym bardziej znieważającego głowę państwa - oznajmił rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że może żart nie był najlepszy, ale wciąż był to tylko żart.- Należałoby otworzyć dyskusję na temat tego, co zrobić z artykułem dotyczącym znieważenia prezydenta - ocenił. Zapytany, czy Andrzej Duda zainicjuje taką dyskusję odpowiedział, że "prezydent intensywnie o tym myśli". - Chyba nadszedł najwyższy czas, żeby coś z tym fantem zrobić - zaznaczył.

Wskazał, że jest kilka rozwiązań. Według gościa Trójki można ten artykuł zostawić w takiej formie, w jakiej jest on obecnie. Można go zmodyfikować lub całkowicie wykasować.

Magierowski podkreślił, że nie należy działać pochopnie. Zastrzegł, że trzeba uważać, by nie otworzyć wrót zbyt szeroko. - Jest jednak różnica między głupimi dowcipami umieszczanymi w internecie, a na przykład groźbami pod adresem głowy państwa - wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której rzecznik prezydenta zdradził, czego możemy się spodziewać po wystąpieniu Andrzeja Dudy podczas konferencji monachijskiej.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki    
Prowadzi: Beata Michniewicz  
Gość: Marek Magierowski (rzecznik prasowy prezydenta)
Data emisji: 1.02.2016  
Godzina emisji: 8.13

kk/ei

Czytaj także

Prokuratura: internauta z Nowego Sącza nie znieważył głowy państwa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:47
Zdaniem śledczych internauta umieścił w komentarzach na jednym z portali internetowych groźby karalne pod adresem osoby, która zawiadomiła prokuraturę o obrażającym prezydenta filmiku. Za groźby karalne grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
rozwiń zwiń