Marek Sawicki: PiS próbuje dokonać włamania do konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 09:28
- Myślą, że jak się ruszy jeden element ustawy zasadniczej, da się ruszyć kolejne - mówi w "Salonie politycznym Trójki" wiceprzewodniczący klubu PSL.
Audio
  • Marek Sawicki o planach wpisania dobrego imienia Polski do ustawy zasadniczej, rolnikach i walce o Mazowsze (Salon polityczny Trójki)
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: Trójka

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o IPN zakładający m.in. możliwość wytaczania spraw karnych i cywilnych za używanie sformułowania "polski obóz koncentracyjny". Resort chce też dopisać do konstytucji, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej". Projekt zmian popierają PiS i Kukiz '15.

Zdaniem Marka Sawickiego, dobre imię Polski jest w naszym prawie chronione. - Są stosowne instrumenty i organizacje międzynarodowe, a także powództwa cywilne, w których Polska wielokrotnie wygrywała, a ci, którzy pomawiali nas w sprawie obozów, wycofywali się z tego - zaznacza gość Trójki. - Warto z tego instrumentu korzystać, zamiast udawać, że poprzez zmianę jednego przepisu prawnego i włamanie się do konstytucji, można tę sprawę rozwiązać na forum międzynarodowym - dodaje szef ludowców.

Marek Sawicki ocenia, że celem PiS jest większa ingerencja w zapisy konstytucyjne, której usiłuje dokonać przy udziale klubu Kukiz'15 i ministerstw. - Ten włam ma służyć dokonaniu głębszych zmian. Myślę, że taki jest cel PiS, więc niech mają odwagę ogłosić to publicznie - podkreśla rozmówca Beaty Michniewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Markiem Sawickim, który mówi także o planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, którym we wtorek zajmie się rząd. Gość audycji tłumaczy też, dlaczego PSL uważa, że musi bronić rolników przez PiS, oraz wyjaśnia, dlaczego "wojna o Mazowsze nie została zakończona".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (wiceprzewodniczący klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, były minister rolnictwa)
Data emisji: 16.02.2016
Godzina emisji:
8.13

kh/iwo

Czytaj także

Koniec z bezkarnością za sformułowanie "polskie obozy śmierci". "Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 12:43
Resort sprawiedliwości chce dopisać do konstytucji, że "dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej".
rozwiń zwiń