Jarosław Sellin: istnienie takich archiwów może rzucać nowe światło na pewne fakty

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 09:21
- Jeżeli te dokumenty okażą się ważne i będzie ich więcej, w innych prywatnych archiwach, może to spowodować, że od nowa trzeba będzie napisać historię III RP - mówi o dokumentach znalezionych w domu Czesława Kiszczaka wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Audio
  • Jarosław Sellin o Czesławie Kiszczaku i o możliwych niższych podatkach dla twórców (Salon polityczny Trójki)
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: Trójka

Prezes IPN zapewnia, że po zbadaniu dokumenty znalezione w domu Czesława Kiszczaka zostaną upublicznione. Pracownicy IPN przejęli sześć małych worków archiwaliów. 

Zdaniem Jarosława Sellina błędem systemu III RP jest, że po 1989 roku nie dokonano lustracji ani dekomunizacji. - Nie sprawdzono, czy oficerowie dawnej bezpieki komunistycznej nie zabezpieczyli się w ten sposób na nową rzeczywistość polityczną i nie pochowali akt - mówi gość Trójki.

- Czesław Kiszczak, jako szef bezpieki komunistycznej, otrzymywał każdego dnia od kilkudziesięciu do kilkuset stron różnych raportów. Niektórzy historycy podejrzewają, że mógł pewne perełki zachować w swoim prywatnym archiwum i potem być może używać do szantażu - zaznacza wiceminister kultury i dodaje, że nie wiemy, czy nie robili tego także niżsi rangą oficerowie. - Istnienie takich prywatnych archiwów, być może nie tylko u jednego oficera, może rzucać nowe światło na pewne fakty - podkreśla rozmówca Beaty Michniewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Jarosławem Sellinem, który mówił także o tym, że ministerstwo kultury pracuje nad ustawą przywracającą prawo do korzystania z 50-procentowego odpisu od kosztów uzyskania przychodu dla twórców.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury, poseł PiS)
Data emisji: 18.02.2016
Godzina emisji:
8.13

kh/ei

Czytaj także

Co IPN znalazł w domu generała Czesława Kiszczaka?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 10:23
We wtorek wieczorem IPN poinformował, że wdowa po Czesławie Kiszczaku zaoferowała sprzedaż nowych dokumentów dotyczących TW o pseudonimie "Bolek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN upubliczni dokumentację zgromadzoną przez gen. Czesława Kiszczaka

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 14:01
Na konferencji prasowej prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński poinformował, że w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku znaleziono rękopisy, maszynopisy i fotografie, w sumie sześć obszernych pakietów.
rozwiń zwiń