Wicepremier: Konstytucja Biznesu ma powstać jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 09:30
- Chcemy zaproponować Konstytucję Biznesu w ciągu najbliższych paru miesięcy. Aby miała jak najlepszy skutek, zamierzamy ją teraz szeroko konsultować z przedsiębiorcami - mówił w Trójce wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki o planie rozwoju gospodarczego i lustracji (Salon polityczny Trójki)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: Trójka

Minister powiedział, że Konstytucja Biznesu ma mieć charakter ustawowy i ma być dyskutowana z przedstawicielami małych, średnich, dużych firm i ze stowarzyszeniami przedsiębiorców.

Mateusz Morawiecki mówił też, że powodzenie przygotowanego przez niego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zależy od współpracy instytucji państwowych (zaproponowano integrację części z nich), ale i w dużej mierze od umiejętności inspirowania polskiego biznesu. Minister rozwoju dodał, że częścią planu jest przyciągnięcie taniego kapitału zagranicznego na infrastrukturę i projekty przemysłowe, przy czym zastrzegł, że chodzi o kapitał długoterminowy, a nie spekulacyjny.

Mateusz Morawiecki uważa, że warto się zastanowić nad średnio- i długookresową strategią dywidendową. Jak stwierdził, jeśli skarb państwa ma 30 procent własności w spółce, to 70 procent trzeba zapłacić komuś innemu, czyli często funduszom emerytalnym z zagranicy, bankom inwestycyjnym etc. – Większy sens z punktu widzenia planu inwestycyjnego ma pozostawienie tych dywidend w większej porcji pod potrzeby inwestycji. Szczególnie widoczne jest w sektorze energetycznym – oznajmił. Dodał, że ta kwota powinna być wyważona.

Pytany o to, jak firmy miałyby lepiej inwestować i jednocześnie lepiej płacić pracownikom, gość Trójki ocenił, że te działania nie do końca się wykluczają. Jak mówił, wyższa pensja dla pracowników ma przyjść dzięki podnoszeniu wydajności pracy i produktywności, a to ma się pojawić w rządowych założeniach wraz z "większymi wydatkami na badania i rozwój, rosnącą modernizacją parku maszynowego, nowymi inwestycjami", technicznym zaawansowaniem, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli sprzedawać produkty z wyższymi marżami. – Da się to pogodzić, ale nie natychmiast – przyznał minister.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że w dłuższej perspektywie rząd będzie  się przyglądać systemowi emerytalnemu, by - jak mówił - nie generował aż tak poważnych obciążeń budżetu państwa. Wyjaśniał, że przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego na samym początku, przez pierwszych kilka lat skutkowałoby nie tak dużymi kosztami. Po paru latach, jak zaznaczył, byłoby to już kilka miliardów, potem ta kwota znacznie by wzrosła.

Gość Trójki przedstawił również m.in. swoje poglądy na lustrację. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Data emisji: 18.02.2016
Godzina emisji:
8.13

agkm/ei

Czytaj także

Przedsiębiorcy: prawo o działalności gospodarczej trzeba pisać od nowa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 17:00
Niewielkie, często jednoosobowe przedsiębiorstwa wytwarzają niemal połowę naszego PKB. Płacą coraz wyższe podatki. Od przyszłego roku wzrośnie wysokość podstawowych składek ZUS! Tymczasem w expose pani premier padła zapowiedź stworzenia nowej ustawy o działalności gospodarczej. Jakich zmian oczekują mali i średni przedsiębiorcy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "plan Morawieckiego" będzie motorem polskiej gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 09:54
We wtorek rząd zajmie się planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, którego pomysłodawcą jest minister Mateusz Morawiecki. Goście "Trójki" rozmawiali o tym, czy są szanse na realizację ambitnego projektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął plan rozwoju gospodarczego. Politycy podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 19:21
Rząd przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znany potocznie jako "plan Morawieckiego". To pięć filarów i bilion złotych inwestycji. Do tej sprawy odnieśli się goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń