X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Borys Budka: w sprawie TK możliwy jest kompromis

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 09:21
- Żałuję, że w ministerstwie sprawiedliwości znajdują się osoby, które nie mają za grosz szacunku dla tak ważnych organów, jak Trybunał Konstytucyjny - mówi w "Salonie politycznym Trójki" poseł PO.
Audio
  • Borys Budka o Trybunale Konstytucyjnym (Salon polityczny Trójki)
Borys Budka
Borys BudkaFoto: Trójka

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się dziś nowelizacją ustawy we własnej sprawie. Chodzi o przepisy dotyczące TK, które w grudniu ubiegłego roku przygotowało PiS. Sędziowie pochylą się nad wnioskami tylko części stron postępowania. W poniedziałek opinię autorstwa Andrzeja Seremeta - do niedawna prokuratora generalnego - wycofał z sądu minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. Na sali nie ma przedstawicieli Sejmu i prokuratury generalnej.

Zdaniem Borysa Budki, nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS nie może być uznana za konstytucyjną, bo TK podlega przede wszystkim Konstytucji, a w dalszej kolejności ustawom.

Były minister sprawiedliwości uważa jednak, że w sprawie TK możliwy jest kompromis. Gość Trójki sugeruje, by Sejm ponownie wybrał trzech sędziów na trzy miejsca, które w ciągu najbliższego roku zwolnią odchodzący sędziowie. Jego zdaniem, w ten sposób PiS mógłby na przykład wybrać tych sędziów, których powołał w tej kadencji, a którzy nie są obecnie sędziami Trybunału, gdyż, zdaniem Borysa Budki, zostali wybrani nielegalnie.

- TK wyraźnie orzekł, że prezydent nie ma żadnych konstytucyjnych uprawnień do tego, by decydować, od kogo przyjmować ślubowanie a od kogo nie - mówi poseł PO. - Podstawa prawna była zgodna z konstytucją, dlatego trzech następców nie jest sędziami Trybunału. Można ich ponownie wybrać. PiS ma do tego uprawnienia, ponieważ dysponuje większością. Tak można ten konflikt zażegnać - ocenia gość "Salonu politycznego Trójki".

Borys Budka mówi, że łamanie zasady trójpodziału władzy nie służy polskiej demokracji i nie służy wizerunkowi naszego kraju. - Dajmy Trybunałowi orzekać - apeluje rozmówca Beaty Michniewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Borysem Budką, który mówił także o tenisistce Marii Szarapowej. Rosjanka przyznała na konferencji prasowej, że miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który przeprowadzono podczas tegorocznego Australian Open.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki     
Prowadzi: Beata Michniewicz     
Gość: Borys Budka (były minister sprawiedliwości, poseł Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący partii)
Data emisji: 08.03.2016      
Godzina emisji: 8.13

kh/mp

Czytaj także

Nowelizacja konstytucji? Wicepremier zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 09:22
- Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach uchwalimy zmianę konstytucji - mówił w "Salonie politycznym Trójki" Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń