X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Siemoniak: Polska musi się starać o większą obecność NATO

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 09:24
- Trzeba krok po kroku realizować politykę zwiększania obecności sojuszniczej w Polsce, budowy infrastruktury, obiektów na przyjęcie ewentualnej pomocy - mówił w Trójce wiceszef PO Tomasz Siemoniak.
Audio
  • Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak o marszu 7 maja i sytuacji Polski w NATO (Salon polityczny Trójki)
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakFoto: Trójka

Były szef MON Tomasz Siemoniak powiedział, że zręby tego, co będzie przesądzone na szczycie NATO w Warszawie, powstały w zeszłym roku. - Obejmowały one ciągłą, rotacyjną, rosnącą, obecność sił sojuszniczych, w tym amerykańskich - powiedział.

Zdaniem byłego ministra obrony, Polska traci tymczasem szansę na dodatkowe korzyści. - Niepokoi mnie to, że nasze relacje z sojusznikami, z USA, Niemcami, Francją i innymi się pogarszają - ocenił. Zaznaczył, że zasadne jest pytanie, co będzie się działo dalej, po szczycie NATO w Warszawie.

Tomasz Siemoniak jest zdania, że osłabia się pozycja Polski i "przez działania rządu PiS" traci ona szansę na bycie liderem bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. - Po prostu otrzymamy to, co wynika z planów amerykańskich i sojuszniczych - dodał. Jego zdaniem Polska traci plus, na który mogła liczyć, to jest możliwość, że Polska będzie "centrum amerykańskiej i sojuszniczej obecności". - Bo o to trzeba zabiegać, trzeba mieć bardzo dobre relacje z Amerykanami, ale i z europejskimi sojusznikami - oznajmił.

Jego zdaniem, zadeklarowana przez USA dodatkowa brygada będzie stacjonować m.in. w Polsce, jak wcześniej zapowiadano. Jednak, jak mówił, powinniśmy iść dalej. Oznajmił, że w tym roku zgodnie z umową startuje budowa bazy antyrakietowej w Redzikowie koło Słupska. - To instalacja, kilkuset żołnierzy amerykańskich - mówił. Dodał, że jest posterunek powietrzny w Łasku, gdzie też są cały czas Amerykanie. W jego ocenie trzeba, idąc tym tropem, krok po kroku realizować politykę zwiększania obecności sojuszniczej w Polsce, budowy infrastruktury, lotnisk, portów, obiektów na przyjęcie ewentualnej pomocy sojuszniczej.

Tomasz Siemoniak pytany o deklarację obecnego szefa MON - że stan armii wzrośnie o 50 proc. - ocenił, że to ogólna zapowiedź, nie powiedziano ilu ma być żołnierzy, kiedy ma to nastąpić i ile to będzie kosztowało, kto za to zapłaci, bo - jak dodał - jest mowa o kosztach 8-10 mld zł. Jego zdaniem nie można takich pomysłów przedstawiać niedopracowanych, bez stanowiska prezydenta czy premiera.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Tomasz Siemoniak mówił też o marszu 7 maja. Stwierdził, że będzie on jednoczył ruch KOD, opozycję parlamentarną i pozaparlamentarną, jest to marsz za Polską w Europie, za Europą, konstytucją i demokracją. Polityk sądzi, że będzie on początkiem szerszej współpracy ugrupowań i środowisk, które będą w nim uczestniczyć. - Kto widział wczorajszą konferencję Grzegorza Schetyny, Mateusza Kijowskiego, Ryszarda Petru, Barbary Nowackiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, mógł być zbudowany tym, że opozycja działa razem - oświadczył. Jak mówił, uczestników marszu łączyć bycie za Europą i jednocześnie przeciw temu, "co robi z Polską PiS".

Wiceszef PO ocenił pozytywnie zaproszenie wiceszefa KE Fransa Timmermansa do Polski przez prezydent Warszawy. Komentował też spekulacje o zmianach w rządzie - jego zdaniem możliwe są walki frakcji w PiS, m.in. w związku ze zbliżającym się kongresem. W ocenie polityka osłabi to pozycję premier Beaty Szydło.

Więcej na ten temat, a także o tym, czy zdaniem gościa Trójki w PO ktoś obawia się szefa partii Grzegorza Schetyny, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Tomasz Siemoniak (wiceszef PO, były szef MON)
Data emisji: 21.04.2016
Godzina emisji: 8.14

agkm/mk


Czytaj także

7 maja opozycja organizuje marsz poparcia dla obecności Polski w UE. Na ten sam dzień prezydent stolicy zaprosiła wiceszefa KE

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 14:01
Lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski powiedział na konferencji prasowej, że datę tę wybrano ze względu na obchodzony 9 maja Dzień Europy. Manifestacja wyruszy 7 maja o 13 sprzed siedziby TK i przejdzie na plac Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister obrony Ukrainy: uregulowanie konfliktu w Donbasie potrwa lata

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 21:25
Ukraiński minister obrony Stepan Połtorak oskarżył Rosję o to, że utrzymuje tysiące żołnierzy na ukraińskim terytorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada NATO-Rosja. Eksperci: intencją Kremla nie jest dialog

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 07:50
Członkowie NATO potwierdzili swe poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Nie uznają nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję – przypomniał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń