Barbara Nowacka: wybory 4 czerwca były bardzo ważne dla Polski i stanowiły przełom

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 09:29
Współprzewodnicząca Twojego Ruchu i współzałożycielka stowarzyszenia Inicjatywa Polska powiedziała w "Salonie politycznym Trójki", że oczy całego świata były wówczas zwrócone na nasz kraj.
Audio
  • Barbara Nowacka o wyborach 4 czerwca 1989 roku (Salon polityczny Trójki)
Barbara Nowacka
Barbara Nowacka Foto: Polskie Radio

Barbara Nowacka stwierdziła, że nie rozumie, dlaczego wokół daty 4 czerwca powstał spór. - Odbywało się coś, co jeszcze trzy lata wcześniej, co jeszcze rok wcześniej, było nie do pomyślenia: demokratyczne wybory, w których opozycja miała możliwość wystawienia swoich list i gdzie Polki i Polacy głosowali wyraźnie na tę opozycję - podkreśliła rozmówczyni Beaty Michniewicz.

Według Barbary Nowackiej w przeszłości zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Lech Kaczyński doceniali znaczenie tego wydarzenia. Obecnie zaś rządzący "dla bieżących potrzeb politycznych zaczęli tę datę odrzucać".

Współprzewodnicząca Twojego Ruchu skrytykowała też prezydenta Andrzeja Dudę, który - jak powiedziała - nie chciał nawet symbolicznie uczcić tej daty.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Tego dnia komuniści ponieśli klęskę. Opozycja zdobyła 99 miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę na jaką zgodziły się wcześniej komunistyczne władze.

Barbara Nowacka mówiła również w "Salonie politycznym Trójki" o rządach Prawa i Sprawiedliwości. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Barbara Nowacka (współprzewodnicząca Twojego Ruchu, współzałożycielka stowarzyszenia Inicjatywa Polska)
Data emisji: 6.06.2016
Godzina emisji: 8.13

mr/mk

Czytaj także

"Odzyskać wybór". Kobiety wyrażają sprzeciw wobec zaostrzenia ustawy aborcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 18:13
Kampania "Ratujmy Kobiety" rozpoczyna zbiórkę podpisów pod swoim obywatelskim projektem ustawy aborcyjnej. Kobiety manifestowały dziś m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu swój sprzeciw wobec proponowanego zaostrzenia przepisów aborcyjnych.
rozwiń zwiń