Joanna Siedlecka: byli ludzie, którzy ocalili honor polskiej literatury, nie dali się władzy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 09:35
- Od pewnych dzieł odrzuca mnie wiedza o tym, że ich autor był donosicielem, szedł po trupach, karierę oparł na donosach - przekonywała w radiowej Trójce autorka książek o uwikłaniu pisarzy w PRL.
Audio
  • Joanna Siedlecka o uwikłaniu pisarzy w PRL (Salon polityczny Trójki)
Joanna Siedlecka
Joanna SiedleckaFoto: Trójka

Joanna Siedlecka to autorka wielu ważnych biografii polskich pisarzy m.in. Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza i Zbigniewa Herberta. W swoich ostatnich książkach podejmowała temat autorów, którzy ze względu na nieugiętą postawę oparli się pokusom czy naciskom władzy PRL i często musieli emigrować z kraju, a także tych, którzy zgodzili się na współpracę i firmowali system komunistyczny.

W "Salonie politycznym Trójki" Joanna Siedlecka przekonywała, jak ważne jest, by wiedzieć, którzy z pisarzy współpracowali z SB i byli donosicielami. Zwracała uwagę, że większość z najbardziej hołubionych w tym czasie autorów wybrała taką właśnie drogę. Dziś zaś wciąż wielu z nich uważanych jest za postacie wybitne, a dużą rolę w utrzymywaniu tego stanu rzeczy ma część mediów.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Jerzy Zawieyski i Andrzej Kuśniewicz wyrządzili wiele szkód środowisku literackiemu, swoim kolegom - podkreślała Joanna Siedlecka. - Najbardziej żałowałam tych pisarzy, którzy w PRL uciekali na emigrację, jak Leopold Tyrmand - dodała.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Joanna Siedlecka (pisarka)
Data emisji: 10.06.2016
Godzina emisji: 8.13

pp/mk

Czytaj także

Jak Broniewski trafił do psychuszki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:00
- Kilka dni po pogrzebie córki "Anki" Broniewski został zabrany siłą w kaftanie bezpieczeństwa. Ukryto go, żeby milczał o sprawie - mówiła w Dwójce Joanna Siedlecka, autorka książki "Biografie odtajnione".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstał wywiad przeciwko Gombrowiczowi?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 13:00
O tym rozmawialiśmy w drugim odcinku "Biografii odtajnionych", którego bohaterem była Barbara Witek-Swinarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzlot i upadek królowej pryszczatych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 17:00
W kolejnym odcinku "Biografii odtajnionych" rozmawialiśmy o skomplikowanej i ciekawej historii Alicji Lisieckiej.
rozwiń zwiń