Paweł Szałamacha: nie ma przesłanek, żebyśmy zmierzali ku strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 09:13
- Brexit odczarował Unię Europejską i strefę euro - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister finansów.
Audio
  • Paweł Szałamacha o skutkach Brexitu dla Polski (Salon polityczny Trójki)
Paweł Szałamacha
Paweł SzałamachaFoto: Polskie Radio

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.  Decyzja Brytyjczyków zatrzęsła globalnymi rynkami.

Serwis specjalny
brexit pap 1200.jpg
Brexit

Paweł Szałamacha mówi, że tak, jak Szwedzi i Duńczycy dobrze się rozwijają poza strefą euro, tak nie ma obecnie przesłanek, żeby Polska zmierzała ku tej strefie. - Dotychczas wszystkie kraje były na pozycji petenta. Decyzja Brytyjczyków spowodowała, że silna argumentacja będzie przemawiała za tym, że strefa euro jest nietrafionym pomysłem - ocenia gość Trójki.

Minister finansów podkreśla, że kurs złotego wraca do normy sprzed ogłoszenia wyników brytyjskiego referendum i zapewnia, że rząd i państwo są przygotowane na perturbacje na rynkach finansowych, spowodowane decyzją Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej.

- Jako ministerstwo finansów przygotowaliśmy się na to wydarzenie już w ostatnich miesiącach, robiąc pewne zapasy gotówki. Plan emisji polskiego długu na rok 2016 jest zaawansowany w 70 procentach. Mamy bardzo dużą rezerwę płynnościową - około 60 miliardów złotych na bieżącym rachunku Skarbu Państwa i możemy bezpośrednio reagować na sytuację w najbliższych tygodniach na rynkach - mówi rozmówca Beaty Michniewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Pawłem Szałamachą, który mówił także o planach ministerstwa finansów dotyczących powrotu Polski na azjatycki rynek, pomocy dla frankowiczów i wpływie programu "Rodzina 500+" na gospodarkę.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szałamacha (minister finansów)
Data emisji: 28.06.2016
Godzina emisji: 8.14

kh/ei

Czytaj także

Co Brexit oznacza dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 11:32
Politycy, goście "Śniadania w Trójce", zastanawiali się, jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na pozycję Polski w Europie oraz jak będą wyglądały polsko-brytyjskie relacje.
rozwiń zwiń