Były minister: plan Morawieckiego może się udać

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 09:00
- Powodzenie planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego zależy częściowo od czynników, na które rząd nie ma wpływu. Plan jest wciąż dopracowywany – mówił w Trójce Paweł Szałamacha, były minister finansów.
Audio
  • Były minister Paweł Szałamacha o stanie finansów państwa i planie Morawieckiego (Salon polityczny Trójki)
Były minister finansów Paweł Szałamacha
Były minister finansów Paweł SzałamachaFoto: Salon polityczny Trójki

Następcą Pawła Szałamachy na czele resortu finansów został Mateusz Morawiecki, który łączy teraz w jednym ręku kierownictwo dwóch resortów, również rozwoju.

- Plan Morawieckiego będzie przedmiotem obrad rządu za miesiąc, dwa. Jest dopracowywany – powiedział w Trójce Paweł Szałamacha. - Dokument ma ponad 200 stron, zapoznałem się z nim i będzie on przedmiotem obrad rządu oraz uzgodnień międzyresortowych – dodał.

Według byłego ministra finansów powodzenie planu jest możliwe, ale, jak powiedział, "zależy od czynników, nad którymi rząd ma kontrolę i tych, na które nie ma on wpływu".

Były minister finansów Paweł Szałamacha powiedział w Trójce, że nic mu nie wiadomo o tym, by miał zostać szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Premier Beata Szydło mówiła, że złożyła mu kilka propozycji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość Trójki stwierdził, że w ostatnim czasie intensywnie pracował nad budżetem, a teraz chciałby przez parę dni odpocząć. Jak mówił, rozmawiał z premier o przyszłości, nie doszło do rozstrzygnięć, planowane jest jednak kolejne spotkanie w tej sprawie.

Gość Trójki mówił, że nie jest członkiem PiS, ale uczestniczył w pracach programowych tej partii, był posłem w poprzedniej kadencji, zaangażował się "w ten projekt polityczny" i miał okazję realizować część zamierzeń. - Zrealizowaliśmy bardzo wydajny i prosty w poborze podatek bankowy, który jest ewidentnym sukcesem. Zrealizowaliśmy możliwość finansowania Programu "Rodzina 500+" – wyliczał. Pytany o jego zastrzeżenia co do tego ostatniego stwierdzi, że każdy projekt ustawy podlega uzgodnieniom międzyresortowym, każdy niemal resort zgłasza swoje uwagi i to jest zwykły "proces ucierania się ustawy".

Jak mówił gość Trójki, w Sejmie kontynuowane są prace nad reformą polskiej administracji skarbowej. - W przypadku Krajowej Administracji Skarbowej liderem projektu jest wiceminister Marian Banaś – dodał. Polityk ma nadzieję, że prace będą skończone jesienią. Dodał, że celem jest, by skarbówka była bardziej skuteczna, a jednocześnie mniej toksyczna w relacjach z podatnikami.

Paweł Szałamacha stwierdził, że po ośmiu miesiącach tego roku są dobre wyniki, jeśli chodzi o dochody podatkowe – wzrosły o ponad 7 procent w stosunku do poprzedniego roku. Efektem tego jest niski deficyt po ośmiu miesiącach, nie przekraczający 30 procent założonego na cały rok. - Kwotowo było to mniej niż 15 mld zł – mówił. Dodał, że wyniki te są dość dobre.

Projekt budżetu, przygotowany przez Pawła Szałamachę, oceniany jest przez część ekspertów jako optymistyczny – np. zakładany wzrost PKB jest większy niż prognozują agencje ratingowe. Jednak gość Trójki stwierdził, że założenia budżetu są realistyczne.

Więcej na ten temat w audycji Trójki.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szałamacha (były minister finansów)
Data emisji:
30.09.2016
Godzina emisji: 8.14

agkm/ei

Czytaj także

Paweł Szałamacha: nie ma przesłanek, żebyśmy zmierzali ku strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 09:13
- Brexit odczarował Unię Europejską i strefę euro - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik: zmiany w rządzie miały ułatwić plan Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 07:55
W najbliższym półroczu rząd zamierza poświęcić się gospodarce – mówił w Jedynce rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał, wicepremier Mateusz Morawiecki będzie kierował Komitetem Ekonomicznym przy Radzie Ministrów, a premier i minister Henryk Kowalczyk wkrótce przedstawią rozwiązania dotyczące spółek skarbu państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: wicepremier Morawiecki ma bardzo silną pozycję

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 11:40
Mateusz Morawiecki będzie ministrem finansów i rozwoju – poinformowała podczas konferencji prasowej poświęconej rekonstrukcji rządu premier Beata Szydło. Decyzję tę skomentował w programie 24 Pytania wicemarszałek Senatu Adam Bielan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakubiak: Premier nie będzie w stanie nadzorować ministra Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 09:26
- Oddawanie w jedne ręce wydawania i zarabiania pieniędzy może spowodować zachwianie budżetem, bo łatwość wydawania pieniędzy spowoduje chęć wydawania bez ograniczeń – mówił w "Sygnałach Dnia" Marek Jakubiak (Kukiz’15) o nowej roli ministra Morawieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło: plan Morawieckiego ma zielone światło. Wicepremier zapowiada inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 16:10
Chcę rzeczywiście doprowadzić do przesunięcia środków w kierunku inwestycji, a to oznacza wyższy poziom oszczędności; oszczędności mają się przekładać na wysoki poziom innowacyjnych inwestycji - powiedział na konferencji prasowej w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były minister Paweł Szałamacha ma propozycje pracy od premier Beaty Szydło

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 17:32
Premier Beata Szydło powiedziała, że były już minister finansów Paweł Szałamacha otrzymał od niej propozycje pracy; "nie była to jedna propozycja" - dodała. Jak mówiła, w przyszłym tygodniu są umówieni na rozmowę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier spotkała się z ministrami. Nakreśliła kierunki działania rządu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 21:16
Spotkanie premier Beaty Szydło z ministrami poświęcone było m.in. kwestii usprawnienia współpracy między resortami - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Premier przedstawiła też kierunki działania, na których skupić ma się rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: chcemy uprościć życie przedsiębiorcom

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 07:55
- Sądzę, że uda się wdrożyć znaczną część z zaproponowanego w czerwcu pakietu 100 ułatwień dla biznesu - powiedział w "Sygnałach dnia" wicepremier, minister rozwoju i finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: mamy mapę drogową wszystkich ustaw, które trafią do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 14:55
Mamy mapę drogową wszystkich ustaw, które do końca roku chcemy przedstawić w Sejmie - poinformował w piątek na pierwszym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów wicepremier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń