Mateusz Morawiecki: bez kwoty wolnej od podatku dla najlepiej zarabiających

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 08:59
- 127-130 tysięcy złotych rocznie to próg, od którego nie płaci się składki ZUS, więc płaci się dużo mniejszą daninę. W związku z tym, w tym momencie kończyłaby się kwota wolna od podatku - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister rozwoju i finansów.
Audio
  • Mateusz Morawiecki o kwocie wolnej od podatku i "Konstytucji dla Biznesu" (Salon polityczny Trójki)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: Trójka

Mateusz Morawiecki poinformował także, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wyniesie 6,6 tys. zł. - Chcemy, żeby dla blisko 3 milionów najuboższych ludzi nie było w ogóle podatku. Mam na myśli osoby, dla których kostka prawdziwego masła jest czymś nieosiągalnym - podkreśla gość Trójki i dodaje, że rząd chce zadbać o najbardziej potrzebujące osoby.

Wicepremier zaznacza, że zmiany dla najmniej zarabiających, mogą nastąpić już od stycznia 2017 roku. Dodaje także, że osoby zarabiające między 6,6 tys. zł rocznie, a np. 11 tysięcy zł rocznie będą mogły korzystać z wyższej niż obecnie kwoty wolnej, ale o malejącej strukturze.

Mateusz Morawiecki mówi również, kiedy pojawią się ustawy gwarantujące nowe zasady wynikające z "Konstytucji dla Biznesu" oraz kiedy można spodziewać się decyzji ws. jednolitego podatku. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Mateusz Morawiecki (wicepremier, minister rozwoju i finansów)
Data emisji: 25.11.2016
Godzina emisji: 8.13

kh/ei

Czytaj także

Kwota wolna od podatku wrośnie do 6,6 tys. zł, ale tylko dla najbiedniejszych. Co z resztą?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 08:57
Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wyniesie 6,6 tys. zł - poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Z kolei najlepiej zarabiający mogliby nie mieć wcale kwoty wolnej.
rozwiń zwiń