Jarosław Kaczyński o dzisiejszej manifestacji: to są opary absurdu, coś między chorobą a burleską

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:49
Prezes PiS przekonywał w "Salonie politycznym Trójki", że przeciwnikom rządu, którzy na dziś - w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - zapowiedzieli protest, zależy na wytworzeniu wrażenia, że "w Polsce dzieją się jakieś straszne rzeczy, chociaż nic takiego się nie dzieje".
Audio
  • Jarosław Kaczyński krytykuje opozycję za organizowanie manifestacji w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (Salon polityczny Trójki)

Marsz Komitetu Obrony Demokracji pod hasłem "Stop dewastacji Polski" przejdzie dziś pod siedzibę PiS w Warszawie. - Idziemy we wtorek 13 grudnia w marszu dlatego, że sytuacja w Polsce dzisiaj jest bardzo zbliżona do sytuacji w Polsce z roku 1981, kiedy na polityczne polecenie ograniczano wolności i swobody obywatelskie - tak lider KOD Mateusz Kijowski tłumaczy zorganizowanie marszu w tym terminie.

Jarosław Kaczyński mówił w radiowej Trójce, że zarzuty opozycji wobec rządu wynikają głównie z nieumiejętności pogodzenia się z tym, że w ostatnich wyborach zwyciężyło PiS. Jego zdaniem środowiska te "odrzucają sferę faktów" i starają się "przekonać wielu obywateli, że Polska jest krajem, w którym nadużywa się władzy, w którym łamie się prawa obywateli".

CZYTAJ DALEJ
archiwalne stan wojenny PAP.jpg
STAN WOJENNY

- Oni poszli jeszcze dużo dalej, stwierdzili bowiem, że wojsko, policja, wymiar sprawiedliwości, czyli tradycyjny aparat państwowy, powinny się wobec władzy zbuntować. To jest w istocie wezwanie o charakterze antypaństwowym i w gruncie rzeczy mamy tutaj do czynienia z przestępstwem - powiedział prezes PiS.

Jego zdaniem taka determinacja opozycji wynika z "obawy przed odpowiedzialnością za to, co działo się w ciągu ostatnich ośmiu lat" i "likwidacji mechanizmu podziału dóbr, w którym pewna grupa była ogromnie uprzywilejowana".

Jarosław Kaczyński w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego podkreślał, że "tego dnia okazało się, że władza komunistyczna potrzebuje siły, żeby się utrzymać" i że była to "okupacja przy pomocy sił wewnętrznych". Zapewniał też, mówiąc o ustawie o zgromadzeniach, że władze nie chcą ograniczenia wolności, "a jedynie zapewnienia wolności realnej".

Jarosław Kaczyński udziela wywiadu Pawłowi Lisickiemu (fot. Trójka) Jarosław Kaczyński udziela wywiadu Pawłowi Lisickiemu (fot. Trójka)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jarosław Kaczyński (prezes PiS)
Data emisji: 13.12.2016
Godzina emisji: 8.13

pp/ei

Czytaj także

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 06:00
W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
rozwiń zwiń