Marek Jurek: CETA to ogromne zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 08:59
- To jest otwarcie furtki do zagrożenia dla polskiego rolnictwa - ocenił w radiowej Trójce lider Prawicy Rzeczypospolitej, poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek.
Audio

"Prawica Rzeczypospolitej zdecydowanie występuje przeciw akceptacji przez Polskę umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą (CETA) i przede wszystkim przeciw uruchomieniu analogicznego mechanizmu w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi (negocjowana umowa TTIP)" - czytamy w oświadczeniu Prawicy Rzeczypospolitej.

Tymczasem wielu polityków rządzącej partii twierdzi, że wszelkie lęki przed CETA wynikają z niewiedzy. - To nie są lęki tylko kwestia odpowiedzialności (...) CETA to ogromne zagrożenie, to otwarcie furtki do zagrożenia dla polskiego rolnictwa. My na początku lat 90. nie mieliśmy polityki przemysłowej i dzisiaj odbudowujemy przemysł. Jak zniesiemy granice handlowe, to za 10-15 lat będziemy mieli jakąś ambitną politykę dezagraryzacji, odbudowy polskiego rolnictwa, realizowaną przez ludzi, którzy przyczynili się do kolejnego kryzysu - stwierdził lider Prawicy Rzeczypospolitej.

Według gościa Trójki osoby, które przekonują do CETA. "kierują się konformizmem, dlatego że w Parlamencie Europejskim mówili, że CETA to jest jakaś dodatkowa gwarancja polskiego bezpieczeństwa". - A więc co to jest? Jakiś układ militarny? Bądźmy poważni - oznajmił. - Polska nie powinna się w tej sprawie oglądać na Francję, Holandię, na Irlandię, na Czechy, tylko jako najbardziej rolniczy kraj w Europie powinniśmy CETA odrzucić - podkreślił Marek Jurek.

Jakie działania podejmuje/podejmie Prawica Rzeczypospolitej, aby przekonać polityków, by zmienili zdanie co do umowy handlowej między Unią a Kanadą?

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy także o tym, jak Polska jest postrzegana za granicą, o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, o głosowaniu nad wnioskiem o dymisję marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz o lotach polityków do rodzinnych miejscowości wojskowymi samolotami transportowymi.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Jurek (lider Prawicy Rzeczypospolitej, poseł do Parlamentu Europejskiego)
Data emisji:
 24.02.2017
Godzina emisji: 8.15

kk/mk

Czytaj także

Minister Rolnictwa: nie boję się rywalizacji między naszymi producentami a kanadyjskimi

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:20
- Opozycja przesadza, wprowadzając w sprawie CETA opinię publiczną w błąd. W 2014 roku ówczesny rząd PO-PSL pozwolił Komisji Europejskiej podpisać umowę CETA. Nie uważam, że istnieje takie zagrożenie, o którym mówią partie opozycyjne, dlatego, że jest warunek odnośnie sprowadzanych towarów, które muszą spełniać wymagania Unii Europejskiej – mówił w audycji Rozmowa PR 24 Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
rozwiń zwiń