Konrad Szymański: czas najwyższy, żeby Europa wzięła większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 09:26
– Polska nie pozwoli sobie na to, aby oddać w ręce kogokolwiek swoje instrumenty polityki migracyjnej czy uchodźczej – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • Konrad Szymański przekonuje, że KE nie może narzucać Polsce polityki migracyjnej (Salon polityczny Trójki)

Konrad Szymański odniósł się w radiowej Trójce do gróźb formułowanych przez Komisję Europejską, która zapowiada kary dla krajów sprzeciwiających się relokacjom uchodźców. Przekonywał, że stoi to w sprzeczności z tym, co zapisano w dokumencie końcowym po szczycie G7, w którym podkreślono, że państwa mają prawo do obrony swoich granic.

Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że "byłoby dobrze, gdyby KE zrezygnowała ze swoich błędnych założeń w zakresie zarządzania ponadnarodowego ruchem migracyjnym", i zaapelował, by porzuciła "język szantażu". – Państwa członkowskie mają swoją własną odpowiedzialność za swoje granice – dodał.

Konrad Szymański powiedział również, że budżety obronne europejskich członków NATO nie mogą równać się z budżetem obronnym USA. Zaznaczył, że bezpieczeństwo Europy jest zagrożone "bezprecedensowo i na wschodzie, i na południu", po czym dodał, że nadszedł "czas, by Europa wzięła większą część odpowiedzialności".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Konrad Szymański (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 29.05.2017
Godzina emisji: 8.13

pp/iwo

Czytaj także

Wiceszef MSZ o publikacji "Financial Times": ciężka i niesprawiedliwa teza o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 11:35
Dialog polityczny na temat wartości konstytucyjnych w UE łatwo zamienia się w toksyczne pouczanie jednych przez drugich, co jest niebezpieczne dla integracji - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański komentując tekst w dzienniku "Financial Times".
rozwiń zwiń