Trump w Polsce. Witold Waszczykowski: to może być początek bardzo miłej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 09:11
- Pokazaliśmy, że Polska ma zdolności koalicyjne i mobilizacyjne wobec regionu - mówi w "Salonie politycznym Trójki" szef MSZ. 
Audio
  • Witold Waszczykowski o wizycie Donalda Trumpa w Polsce (Salon polityczny Trójki)

Bezpieczeństwo i energetyka będą głównymi tematami rozmów Donalda Trumpa w Polsce. Amerykański prezydent przyleciał do Warszawy wczoraj późnym wieczorem. Dzisiaj ma w planach spotkania polityczne, a o 14.00 odleci z Polski do Niemiec na szczyt G20.

Gość Trójki zwraca uwagę, że mimo iż jest to dopiero początek urzędowania Donalda Trumpa i dopiero czas pokaże, jak będą się układać relacje polsko-amerykańskie, "może to być początek bardzo miłej przyjaźni". 

Witold Waszczykowski ocenia, że Donald Trump, odwiedzając Polskę, ma szansę odwiedzić cały region oraz spotkać się z przywódcami innych krajów. - Może tu robić także biznesy, bo koncepcja Trójmorza zakłada rozwinięcie infrastruktury drogowej, kolejowej, ale również energetycznej i w tych wszystkich przedsięwzięciach gospodarczych Amerykanie mogą uczestniczyć - zaznacza.

Pytany, co łączy Polskę i USA, gość Trójki mówi, że przede wszystkim wspólne spojrzenie na problemy światowego bezpieczeństwa i na zagrożenia oraz podobna wizja tego, jak odpowiadać na te zagrożenia. - Amerykanie są ważnym partnerem, ponieważ oferują takie rodzaje uzbrojenia, których nie mają inne państwa, więc to też jest istotny kontekst tej współpracy - podkreśla szef MSZ.

Witold Waszczykowski mówił także, czy zaplanowane są polsko-amerykańskie rozmowy o wizach i zdradził, czy przy zapraszaniu Donalda Trumpa do Polski użyto argumentu, że zostanie "ciepło przyjęty". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***
Tytuł audycji:
 Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 06.07.2017
Godzina emisji: 8.14

kh/fbi

Czytaj także

Donald Trump w Polsce. Program wizyty prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:11
Donald Trump spędzi w Warszawie kilkanaście godzin. Rano spotkał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, następnie bierze udział w Szczycie Trójmorza. O godz. 13 wygłosi przemówienie do Polaków na placu Krasińskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump w Polsce. "Nie ulegajmy euforii"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 01:55
- Ważne jest to, by umiejętnie wykorzystać relację z Białym Domem do rozgrywania naszych spraw w Unii Europejskiej, a nie ulegać prostemu i naiwnemu entuzjazmowi - uważa publicysta Łukasz Warzecha.
rozwiń zwiń