Krzysztof Szczerski: przemowa Trumpa to apel o zmianę polityki europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 10:06
- W swoim przemówieniu Donald Trump podkreślił, że nasz region może być siłą Europy. Rozczarowanie działaniami Unii było widoczne, bo zaapelował o to, by Unia stała się wspólnotą cywilizacyjną. To zdecydowanie pewnego rodzaju krytyka tego, co dzieje się w Europie – powiedział na antenie Trójki sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o wizycie Donalda Trumpa w Polsce (Salon polityczny Trójki)

- Przemówienie Trumpa było mocne, bo zarysował w nim wizję polityki pod kątem odbudowy Zachodu jako wspólnoty cywilizacyjnej na bazie tradycji, która łączy wolność z rodziną, kulturą i obyczajem. Z punktu widzenia Polski to wystąpienie pokazało, że nasze doświadczenia mogą mieć wymiar uniwersalny. Trump podkreślił, że nasz region może być siłą Europy, ale wezwał też Unię, by ta stała się wspólnotą cywilizacyjną. Dla mnie to przemówienie było apelem o zmianę polityki europejskiej, by Europa była silniejsza – powiedział Krzysztof Szczerski.

Sekretarz stanu pytany, czy brak wyraźnych gwarancji ze strony Donalda Trumpa, podczas wizyty w Polsce, dla długofalowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, nie jest rozczarowaniem dla polskiej dyplomacji, zaprzeczył. - Myślę, że prezydent myślał o formalnym dokumencie i dlatego powiedział, że nie byliśmy umocowani, bo to nie były negocjacje traktatowe. Powiedział bardzo wyraźnie, że wojska amerykańskie w Polsce są i on jest z tego zadowolony i to będzie kontynuowane. Decyzje pod nową administracja będą utrzymane – dodał Szczerski.


trump przemowienie 1200.jpg
Relacje z wizyty Donalda Trumpa w Polsce na antenie Programu 3

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Szczerski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 07.07.2017
Godzina emisji: 8.13

koz/gs

Czytaj także

Wizyta Donald Trumpa w Polsce. Jakie było jej przesłanie?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 23:57
- Czuć było emocje w tym, co Donald Trump mówił w Warszawie. On się tekstu przemówienia nie nauczył na pamięć, tylko musiał go zinternalizować - uważa amerykanista, prof. Zbigniew Lewicki.
rozwiń zwiń