Tadeusz Cymański: weto prezydenta w sprawie RIO to manifest wolności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 09:20
- Głowa państwa ma prawo powiedzieć "nie". Uważam, że to zdrowa reakcja, która pokazuje, że demokracja w Polsce działa - powiedział na antenie Trójki wiceprzewodniczący klubu PiS Tadeusz Cymański.
Audio
  • Tadeusz Cymański o wecie prezydenta ws. regionalnych izb obrachunkowych (Salon polityczny Trójki)

Andrzej Duda zawetował w środę nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. To pierwsza ustawa zawetowana przez prezydenta, która została przygotowana za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

- Chętnie dowiem się, co się prezydentowi w tej ustawie nie podoba i jakie ma argumenty. Wątpliwości to zdrowa oznaka, zresztą uważam, że nie ma rzeczy idealnych. Dla mnie to także czytelny znak, że prezydent nie klaszcze bezkrytycznie, tylko analizuje. Pamiętajmy, że głowa państwa jest od tego, żeby pewne rzeczy zatwierdzać, ale także, by mieć prawo weta. To dobrze, bo to oznacza, że dopiero teraz będzie dyskusja - powiedział Tadeusz Cymański.

Gość Trójki zapytany, czy będzie także weto ws. ustawy o KRS, powiedział, że "prezydent wyrażał pewne wątpliwości i nie można niczego wykluczyć". - Ja nie zakładam złych scenariuszy. Trzeba jednak się z tym liczyć. Zbyt częste weto prezydencki nie świadczy dobrze o pracy legislacyjnej. W polityce musi istnieć pewna równowaga. To nie jest tak, że Andrzej Duda podpisuje wszystko w ciemno. To jest przykład, że prezydent mówi "nie". Nie mam natury buntownika, ale uważam, że jest to manifest wolności. Głowa państwa ma do tego prawo. To znaczy, że demokracja w Polsce działa - dodał Tadeusz Cymański.

Zachęcamy do wysłuchania całej dyskusji, w której poruszono też kwestię opłaty paliwowej.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Tadeusz Cymański (wiceprzewodniczący kluby PiS)
Data emisji: 13.07.2017
Godzina emisji: 8.14

koz/gs

Czytaj także

Czy kierowcy odczują opłatę drogową?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 19:49
- Opłaty drogowej nie odczują kierowcy - zapewnił na antenie Trójki senator PiS Artur Warzocha. Senator PO Kazimierz Kleina stwierdził z kolei, że "gdyby wprowadzane podatki nie miałyby wpływu na dochody obywateli, to teoretycznie wszystkie powinniśmy podnosić".
rozwiń zwiń