Ryszard Czarnecki: Bruksela nie wpłynie na reformę sądownictwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 08:39
Politycy opozycji spodziewają się, że w sprawie zmian w polskim sądownictwie wypowie się Komisja Europejska. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział w radiowej Trójce, że Bruksela nie będzie ingerowała w proponowaną przez PiS reformę. 
Audio
  • Wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki o protestach opozycji ws. reformy sądownictwa w Polsce (Salon polityczny Trójki)

Kilka tysięcy osób wzięło wczoraj udział w protestach przeciwko planom zmian w polskim sądownictwie. Demonstranci zgromadzili się najpierw przed Sejmem, a później przed Sądem Najwyższym i innymi sądami w Polsce. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padały zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i "zdemolowania państwa prawa". W ramach akcji przed Sądem Najwyższym demonstranci zapalili świece, tworząc wokół budynku "łańcuch światła".

sąd 1200.jpg
Łańcuch światła przed Sądem Najwyższym. Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

- Jeżeli ludzie przeciwko temu (reformie sądownictwa - przyp.red.) protestują, to albo nie przeczytali naszych propozycji, albo bronią pewnych starych układów - stwierdził Czarnecki. - Nie może być tak, że sędziowie są najwyższą kastą - dodał polityk PiS.

Przy okazji wiecu przed Sejmem Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru zapowiedzieli, że jako front demokratyczny będą się jednoczyć przeciwko rządom PiS. Komentując plany opozycji, Ryszard Czarnecki porównał je do kolejnego odcinka telenoweli. - Mamy teraz 125 odcinek pod hasłem: Opozycja się jednoczy - stwierdził Czarnecki. - Sprzeczne interesy opozycji i partykularne ambicje poszczególnych partii oraz ich liderów spowodują, że tej jedności nie będzie. A jeśli będzie, to będzie parominutowa, przed kamerami telewizyjnymi - mówił eurodeputowany.

Ponadto Ryszard Czarnecki odniósł się do apeli Ryszarda Petru do instytucji zagranicznych, by te przyglądały się zmianom w polskim sądownictwie. - Kojarzy mi się to niestety z złymi praktykami w polskich dziejach, kiedy różni władcy, którzy utracili władzę w naszym kraju, zwracali się do obcych krajów o pomoc - przyznał Czarnecki. - Nie jest w kompetencji Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego wtrącanie się w suwerenne sprawy poszczególnych krajów członkowskich, które same decydują, jaki kształt ma mieć ich wymiar sprawiedliwości - powiedział polityk PiS.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, PiS)
Data emisji: 17.07.2017
Godzina emisji: 8.14

dad/iwo

Czytaj także

Protest przed Sejmem. "Powstrzymajmy Zamach Stanu"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 21:10
Kilka tys. przedstawicieli opozycji - m.in. KOD - protestowało w niedzielę przed Sejmem przeciw planom zmian w sądownictwie. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padły zarzuty "zaprowadzenia dyktatury" i groźby "rozliczenia". O prezydencie RP zgromadzeni skandowali: "będziesz siedział".
rozwiń zwiń