Katarzyna Lubnauer o reparacjach: hucpa o charakterze czysto politycznym

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 09:24
- Polska na skutek II wojny światowej poniosła niesamowite straty, ale takie krzywdy trudno wycenić – oceniła w "Salonie politycznym Trójki" Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesna.
Audio
  • Katarzyna Lubnauer o reparacjach: hucpa o charakterze czysto politycznym (Salon polityczny Trójki)

Katarzyna Lubnauer odniosła się w radiowej Trójce do ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych, z której wynika, że Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze ze strony Niemiec w związku z II wojną światową. Powiedziała, że z przedstawionymi faktami historycznymi dotyczącymi polskich strat się zgadza, ale "takie krzywdy trudno wycenić".

II wojna światowa 120.jpg
REPARACJE WOJENNE

– Jest to oburzające, że wyceny tych krzywd wykorzystuje się jedynie do celów politycznych. Gdyby rzeczywiście chodziło o uzyskanie reparacji, czyli moralnych i finansowych zwrotów za tamte krzywdy, które poniósł naród polski, to byłaby to inicjatywa, którą rządzący zawieraliby wspólnie z innymi podmiotami politycznymi, z opozycją, a nie hucpa o charakterze czysto politycznym, wykorzystywana do bieżących celów wewnętrznych – powiedziała posłanka.

Katarzyna Lubnauer mówiła też o reformie sądownictwa i o obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Katarzyna Lubnauer (przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesnej)
Data emisji: 12.09.2017
Godzina emisji: 8.13

pp/mk

Zobacz także