Jarosław Gowin: poprę weto prezydenckie bez względu na to, jak zachowa się reszta klubu

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 08:48
- Bez względu na to, jak zachowa się reszta klubu. W 2015 roku ustaliliśmy, że nasze uzgodnienia z kongresu zjednoczeniowego będziemy popierać wspólnie, natomiast we wszystkich innych sprawach każdy będzie głosował tak, jak uważa za dobre dla Polski - mówił na antenie radiowej Trójki wicepremier Jarosław Gowin. 
Audio
  • Jarosław Gowin przyznał, że prezydent znał jego poglądy nt. ustaw reformujących sądownictwo jeszcze przed ich zawetowaniem (Salon polityczny Trójki)

Trwają rozmowy nt. reformy sądownictwa. Wczoraj prezydent Andrzej Duda omawiał tę sprawę z liderami klubów parlamentarnych. Wewnątrz obozu rządzącego istnieje różnica poglądów co do zmian w sądach. Beata Michniewicz pytała Jarosława Gowina, czy Zjednoczona Prawica jest w wciaż naprawdę zjednoczona.

- Jest zjednoczona, przy czym to jest jedność w różnorodności, to nasza siła. Różnimy się w ocenie tych ustaw, które zawetował prezydent. Różnimy się również w ocenie samego weta. Z góry zapowiedziałem, że wraz z moimi posłami poprę weto prezydenckie. Bez względu na to, jak zachowa się reszta klubu. W 2015 roku ustaliliśmy, że nasze uzgodnienia z kongresu zjednoczeniowego będziemy popierać wspólnie, natomiast we wszystkich innych sprawach każdy będzie głosował tak, jak uważa za dobre dla Polski - tłumaczył Jarosław Gowin.

Beata Michniewicz pytała o lipcowe głosowanie nad ustawami o reformie sądownictwa i o słynne zdjęcie po głosowaniu, na którym wicepremier Jarosław Gowin miał "minę mocno skwaszoną". - Przewidywałem to, co się stanie. Przewidywałem weto prezydenckie i to, że zderzymy się, jako obóz rządowy, ze ścianą. To były kłopoty na własne życzenie, ja chciałem je zmniejszyć. Gdybyśmy z moimi posłami zagłosowali przeciwko, nie byłoby już koalicji rządowej - podkreślił polityk.

- W sprawie reformy szeroki obóz Zjednoczonej Prawicy jest wewnętrznie zróżnicowany. Ważne, żebyśmy wokół projektów, które wkrótce przedstawi pan prezydent, próbowali budować szersze porozumienie polityczne. (…) W ostatnich tygodniach rozmawiałem z panem prezydentem wielokrotnie. Znał moje poglądy na temat ustaw o reformie sądownictwa, jeszcze zanim je zawetował - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wicepremier mówił również o debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim i ewentualnych sankcjach ze strony Komisji Europejskiej, a także o nowej ustawie o szkolnictwie wyższym i podwyżkach dla doktorantów. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 14.09.2017
Godzina emisji: 8.13

dcz/mk

Zobacz także

Czytaj także

Jarosław Gowin: liczę, że projekty prezydenta będą pomijały istotne usterki zawetowanych ustaw

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 21:14
Wicepremier Jarosław Gowin wyraził oczekiwanie, że projekty ustaw ws. SN i KRS zapowiedziane przez prezydenta będą "stosunkowo zbliżone" do zawetowanych wersji, ale będą pomijać usterki takie jak wskazywanie sędziów SN przez ministra sprawiedliwości, który zarazem jest prokuratorem generalnym.
rozwiń zwiń