Kornel Morawiecki: sędziowie oderwali się od reszty społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 08:57
– To jest nienormalne, żeby jakaś klasa, jakaś warstwa społeczna, była poza kontrolą innych czynników. Politycy mają kartkę wyborczą, wszyscy mają sądy nad sobą, a sądy mają sądy i nic więcej. Sami siebie oceniają, sami siebie wybierają, sami siebie dyscyplinują – mówił na antenie radiowej Trójki marszałek senior Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni).
Audio
  • Kornel Morawiecki mówił m.in. o reformie sądownictwa (Salon polityczny Trójki)

Trwa spór o reformę sądownictwa. Wczoraj Prezydent Andrzej Duda otrzymał poprawki PiS do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

 Obie te propozycje, i ta którą pan prezydent zawetował, i ta, którą niedawno proponował, są w jakimś sensie podobne. One rzeczywiście są potrzebne w kraju. Spór między prezydentem a PiS-em jest w tym sensie szkodliwy, że przedłuża wprowadzenie tej reformy, a mijają już 2 lata od początku ich rządów i 28 lat od początku transformacji i sądy są nieruszone  mówił polityk.

Morawiecki stwierdził, że warstwa sędziowska "spatologizowała się" przez brak kontroli.  To jest nienormalne, żeby jakaś klasa, jakaś warstwa społeczna, była poza kontrolą innych czynników. Politycy mają kartkę wyborczą, wszyscy mają sądy nad sobą, a sądy mają sądy i nic więcej. Sami siebie oceniają, sami siebie wybierają, sami siebie dyscyplinują  podkreślił marszałek senior.  To jest sytuacja, w której ta grupa w jakimś sensie oderwała się od reszty społeczeństwa  dodał.   

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Rozmowa dotyczyła też planów ugrupowania politycznego Wolni i Solidarni. Kornel Morawiecki dostał zaproszenie, by dołączyć do obozu Zjednoczonej Prawicy.  To nie było zaproszenie do Prawa i Sprawiedliwości, tylko propozycja wejścia do koalicji, jak w przypadku wicepremiera Gowina i ministra Ziobro. Wydaje nam się jednak, że tam się na wiele nie przydamy, ani PiS, ani Polsce  stwierdził były lider Solidarności Walczącej.

 Cały czas próbujemy budować partię, jesteśmy zarejestrowani, tworzymy struktury. Takie wejście utożsamiałoby nas z PiS, rozmyłoby nas. Wydaje nam się, że potrzeba czegoś nowego na scenie politycznej  podkreślił gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni)
Data emisji: 11.10.2017
Godzina emisji: 8.14

dcz/mk

Czytaj także

Ryszard Terlecki o projektach ustaw prezydenta dot. sądownictwa: Sejm zajmie się nimi niezwłocznie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 09:15
– Opór establishmentu sędziowskiego, który obserwowaliśmy w lecie, musi zostać przełamany – przekonywał w "Salonie politycznym Trójki" wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS.
rozwiń zwiń