"Naziści" na Marszu Niepodległości. "Polska powinna zareagować"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:07
– Oczekiwałbym, żeby powołana do tego fundacja narodowa wytoczyła w pilnym trybie procesy – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Joachim Brudziński o werbalnych atakach na Marsz Niepodległości i stwierdzeniach, że uczestniczyli w nim naziści. 
Audio
  • Joachim Brudziński o "nazistach" na Marszu Niepodległości (Salon polityczny Trójki)
Joachim Brudziński
Joachim BrudzińskiFoto: Trójka
Obejrzyj
201711160815_joachimbrudzinski.mp4

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości. Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt powiedział m.in., że "na ulice Warszawy wyszło kilka tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów".

Joachim Brudziński podkreślił, że oburzyły go słowa Verhofstadta i jego zdaniem Polska powinna w tej sprawie zareagować. – Oczekiwałbym, żeby powołana do tego fundacja narodowa wytoczyła w pilnym trybie procesy – powiedział gość Trójki. 

Brudziński wskazał, że Verhofstadt obraża kraj, który poniósł największe straty z rąk niemieckich nazistów, z którego pochodzi najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. – Obraża również moich przyjaciół biorących udział w Marszu Niepodległości – dodał. Jego zdaniem europoseł powinien stanąć przed sądem i "dostać po kieszeni". – Powinniśmy być bardziej asertywni – dodał. 

Rozmówca Beaty Michniewicz zwrócił też uwagę, że Guy Verhofstadt zarabia u putinowskich oligarchów i jest "pasiony pieniędzmi kremlowskiego Gazpromu". 

Joachim Brudziński mówił też o samej debacie w PE na temat Polski i polskich posłach, którzy głosowali za rezolucją. Wskazał również w którym ministerstwie, jego zdaniem, "buksują koła". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Joachim Brudziński (wicemarszałek Sejmu, PiS)
Data emisji: 16.11.2017
Godzina emisji: 8.14

fc/ab

Czytaj także

Marsz Niepodległości. "Jestem przerażona narracją mediów zachodnich"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 09:46
- Mam wrażenie, że czytam opisy innych uroczystości, niż te, w których brałam udział. Przede wszystkim to, co dało się widzieć na ulicach w Warszawie czy Krakowie, to był radosny marsz ludzi z rodzinami, o wielopokoleniowym przekroju - mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.
rozwiń zwiń