Szef MSZ: nie toczymy sporu z Ukrainą, nie akceptujemy agresji Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 09:30
– Na płaszczyźnie politycznej, wojskowej, gospodarczej niewiele się zmieniło. Popieramy europejskie ambicje Ukrainy, nie akceptujemy aneksji Krymu i rebelii w Donbasie – mówił w Trójce Witold Waszczykowski.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o relacjach z UE, Ukrainą, wycince puszczy i reformach sądownictwa (Salon polityczny Trójki)

 Nie akceptujemy agresywnych zachowań Rosji – mówił szef MSZ pytany o relacje Warszawy z Kijowem. Zaznaczył przy tym, że strona polska zwróciła uwagę, że "Ukraina odchodzi od pewnych ustaleń, na przykład w zakresie ekshumacji".

Minister powiedział, że "po kilku latach dialogu nie ma postępu, a nawet jest regres". Dodał, że to od Ukrainy zależy, czy wróci do rozmów i poprzednich ustaleń.

Pytany o zakaz wjazdu do Polski dla pewnych urzędników z Ukrainy szef MSZ przypomniał o zakazie wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla. Dodał, że retorsje pojawiają się wówczas, "gdy podejmowane są antypolskie działania".

Witold Waszczykowski odniósł się także do stanowiska Trybunału UE w sprawie Puszczy Białowieskiej, kryzysu politycznego w Niemczech, rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej Polski i sporów politycznych wokół tej sprawy.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 21.11.2017
Godzina emisji: 8.14

agkm/iwo

Czytaj także

Witold Waszczykowski o relacjach z Ukrainą: uznaliśmy, że jesteśmy wykorzystywani

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 18:40
– Mój wyjazd w sobotę i niedzielę do Lwowa miał charakter takiej wizji lokalnej. W dyplomacji nazywa się to fact-finding-mission - powiedział w "Pulsie Trójki" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o wizycie na Ukrainie. Z jakimi wnioskami wrócił do kraju szef MSZ?
rozwiń zwiń