X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wytworzył się układ, który żerował na polskim sądownictwie"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 09:44
– Będę odwoływał prezesów sądów – powiedział w "Salonie Politycznym Trójki" Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Odniósł się też do sprawy korupcji w sądzie w Krakowie.
Audio
  • - Wytworzył się układ, który żerował na polskim sądownictwie - mówi Zbigniew Ziobro (Salon polityczny Trójki)

Gość audycji skomentował najnowsze informacje o korupcji w krakowskim Sądzie Apelacyjnym. – To duże śledztwo prowadzone przez CBA na polecenie prokuratury regionalnej w Rzeszowie. Efektem było m.in. zatrzymanie i po uchyleniu immunitetu tymczasowe aresztowanie prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wytworzył się tam układ, który żerował na polskim sądownictwie – powiedział Zbigniew Ziobro. Wyjaśnił, że wyprowadzono ogromne ilości pieniędzy, a sprawa dotyczy dziesiątków milionów złotych.

 Śledztwo jest rozwojowe. Niestety obszar patologii w polskim sądownictwie dotykał nie tylko wysokiej administracji sądowej, która nie była należycie nadzorowana przez prezesów sądów. Z tego też wyciągam wnioski. Będę odwoływał prezesów sądów między innymi z tego powodu, także dzisiaj – powiedział Ziobro.

Korupcja w krakowskim sądzie. Kolejne zatrzymania
CBA 1200.jpg
Korupcja w krakowskim sądzie. Kolejne zatrzymania

- To wszystko prowadziło do narastania patologii, bezkarności w sferze temidy i dlatego potrzebne jest uzdrowienie i sanacja i działania zdecydowane z innej strony, w postaci skalpela, jakim jest postępowanie karne ale też w postaci zmian organizacyjno-ustrojowych, które zapobiegną tak wielkiej skali patologii na przyszłość – podkreślił minister.

Zbigniew Ziobro odniósł się również do wydarzeń w Katowicach, gdzie podczas manifestacji narodowców pokazano atrapy szubienic ze zdjęciami europosłów PO, którzy poparli rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. Polski. Reakcji prokuratury wobec skandalicznych ekscesów, podsycania antyeuropejskich i ksenofobicznych nastrojów przez PiS zażądał Grzegorz Schetyna. – W tej sprawie ma się toczyć postępowanie sprawdzające. Nie chciałbym w tej chwili zajmować stanowiska, bo to jest rola prokuratora referenta – wyjaśnił minister.

– Mnie się to nie podoba. To nie mieści się w kulturowych ramach, które byłbym gotów akceptować  zaznaczył prokurator generalny, odnosząc się do manifestacji w Katowicach. Przypomnial też, że na marszach KOD pojawiał się na przykład wizerunek kaczki z przystawioną do głowy dubeltówką. – Przychodził tam pan Grzegorz Schetyna i inni ze śmietanki towarzyskiej Platformy oraz Nowoczesnej, ważni wpływowi politycy, i im to nie przeszkadzało – mówił Ziobro, który nazwał zachowania manifestantów KOD "różnymi formami dużej agresji". – Na to jest przyzwolenie opozycji. Akcja wywołuje reakcję. Jeśli dochodzi do przekroczenia granic prawa, uruchamiana jest prokuratura – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki  
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)
Data emisji: 27.11.2017
Godzina emisji: 8.14

pr

Czytaj także

Wyrok na jednej rozprawie? Proces cywilny ma być szybszy. Resort proponuje pakiet zmian

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 21:26
Posiedzenia przygotowawcze, zaplanowanie terminu orzeczenia, obowiązkowa odpowiedź na pozew, zeznania na piśmie, ograniczenie możliwości obstrukcji - to główne założenia reformy procedury cywilnej, zaprezentowanej w sobotę przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak podkreślał na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, głównym założeniem proponowanej reformy jest usprawnienie procedury cywilnej i przyspieszenie procesów cywilnych. Wyrok powinien być wydawany na jednej rozprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w krakowskim sądzie. Kolejne zatrzymania

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 08:53
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 10 osób podejrzanych o korupcję w krakowskim Sądzie Apelacyjnym. TVP Info poinformowało, że zatrzymani to byli i obecni dyrektorzy podkrakowskich sądów. 
rozwiń zwiń