Władysław Kosiniak-Kamysz o ustawach aborcyjnych: to jest obłudne głosowanie ze strony PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 09:21
– To była gra, żeby dwa projekty trafiły do komisji, żeby obydwa zamrozić i czekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" o głosowaniu nad projektami aborcyjnymi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o projektach zmieniających prawo aborcyjne (Salon polityczny Trójki)

Pod hasłem "Czarna Środa" w wielu miastach w Polsce odbyły się w środę protesty ws. zmian przepisów dot. aborcji. Ulicami Warszawy przeszedł marsz zwolenników liberalizacji obowiązującej ustawy. Akcjom towarzyszyły kontrmanifestacje, organizowane przez środowiska pro life. Sejm w ubiegłym tygodniu odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt "Ratujmy Kobiety 2017" liberalizujący przepisy dot. aborcji, a do dalszych prac w komisji skierował projekt Komitetu #ZatrzymajAborcję, zaostrzający obowiązujące prawo. W głosowaniu nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej. 3 posłów PO głosowało przeciw, 17 posłów Platformy nie uczestniczyło w głosowaniu. Wśród przeciwników odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu było natomiast 58 posłów klubu PiS. 

– To jest obłudne głosowanie ze strony PiS, który nie popiera projektu liberalizującego prawa aborcyjne – ocenił w "Salonie politycznym Trójki" Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem, PiS głosował za nim tylko i wyłącznie dlatego, że pamięta, co się działo po ostatnim odrzuceniu tego projektu. – Wtedy były "czarne marsze", pod naciskiem protestów PiS ugiął się i wycofał projekt zaostrzający prawa aborcyjne – wyjaśnił prezes PSL. – To była gra, żeby dwa projekty trafiły do komisji, żeby obydwa zamrozić i czekać na wyrok Trybunału Konstytucyjnego – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Gość Trójki podkreślił, że w PSL każdy głosuje zgodnie z własnym sumieniem i nikogo z tego tytułu nie spotykają żadne reperkusje. – U nas w klubie nigdy nie będzie dyscypliny dotyczącej spraw światopoglądowych – podkreślił.

Kiedy, według Władysława Kosiniaka-Kamysza, można dopuścić możliwość aborcji? Jak ocenia on obowiązujący program "Za życiem", wspierający osoby niepełnosprawne i ich rodziny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji mówiono też o noweli kodeksu wyborczego, atakach na biura poselskie i siedziby partii oraz o bojkocie nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes PSL)
Data emisji: 18.01.2017
Godzina emisji: 8.14

fc/mk

Zobacz także

Czytaj także

Władysław Kosiniak-Kamysz: jesteśmy gotowi raz na zawsze rozwiązać problem reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:28
- Ustawa reprywatyzacyjna powinna być respektowana przez kolejne lata. Do tego potrzebne jest porozumienie ogólnopolityczne i zgoda parlamentu - powiedział na antenie Trójki Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.
rozwiń zwiń