Jacek Protasiewicz: przegrywamy walkę o ocenę Polski w czasach II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:47
– Przegrywamy walkę o ocenę Polski w czasach II wojny światowej. Jedyna korzyść to oświadczenia kanclerz Merkel i ministra Gabriela, które nie pozostawiają wątpliwości co do odpowiedzialności za obozy śmierci – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" wiceprzewodniczący Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz.
Audio
  • Jacek Protasiewicz o sprawie Ryszarda Czarneckiego i nowelizacji ustawy o IPN (Salon polityczny Trójki)

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek. Postanowił jednocześnie  w trybie kontroli następczej  skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>

– Dziwi mnie, że Jarosław Kaczyński, mając tylu doradców i taki aparat państwowy, nie potrafił przewidzieć tak ostrej reakcji Izraela – ocenił Jacek Protasiewicz. Zdaniem gościa radiowej Trójki, prezes PiS "jest dumny z tego, że rozwiązuje problem, który nie istniał, który został stworzony przez bezmyślną nowelizacją ustawy o IPN".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

 Są dokumenty, które wskazują, że można było spodziewać się takiej reakcji Izraela. Resort Witolda Waszczykowskiego dokładnie to sygnalizował  mówił Jacek Protasiewicz.

W audycji poruszono też temat odwołania Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i najbardziej milczącego, zdaniem jacka Protasiewicza, lidera opozycji, jakiego Polska widziała po 1989 roku  Grzegorza Schetyny. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jacek Protasiewicz (wiceprzewodniczący Unii Europejskich Demokratów)
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 8.13

gm/mk

Czytaj także

Polsko-izraelski spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 02:00
Konflikt pamięci na linii Jerozolima – Warszawa pokazał ogromny rozdźwięk w postrzeganiu wojennych wydarzeń przez społeczeństwa Polski i Izraela. Skąd biorą się aż takie różnice? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS zaproponuje innego polityka na wiceszefa PE. "Nazwisko znam"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 18:22
Ryszard Czarnecki w Trójce przyznał, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje innego polityka partii na wiceszefa Parlamentu Europejskiego. - Znam to nazwisko, ale nie powiem - stwierdził. - To wcale nie oznacza, że nasz przedstawiciel wygra. I tutaj jest wielkie ryzyko - dodał.
rozwiń zwiń