Kazimierz Michał Ujazdowski: antypolonizm był, jest i będzie. Trzeba na niego odpowiadać mądrze

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 09:05
– Na złą wolę należy reagować taką pracą dyplomatyczną, która rozszerza krąg sojuszniczy i ukazuje polskie doświadczenie historyczne jako ważną składową cywilizacji europejskiej – przekonywał w "Salonie politycznym Trójki" europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski.
Audio
  • Kazimierz Michał Ujazdowski przekonuje, że można skutecznie walczyć z antypolonizmem (Salon polityczny Trójki)

Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział w radiowej Trójce, w kontekście dyskusji na temat ustawy o IPN i sporu z Izraelem, że polityka PiS polega "nie na rozpoznaniu własnej godności" narodu, tylko na "mnożeniu pretensji do świata i braku empatii wobec innych".

W jego ocenie, przed zaproponowaniem nowelizacji dwa miesiące temu "mieliśmy pełne podstawy, by rozwijać nasza narrację historyczną". Dlatego – zdaniem europosła – ustawa ta nie była potrzebna, tym bardziej, że do tej pory polskie władze odnosiły sukcesy w walce z kłamstwami o "polskich obozach śmierci".

– Informacje o rzekomym "zamrożeniu" ustawy o IPN to w istocie wycofywanie się z awantury, którą kierownictwo PiS wywołało poprzez uznanie, że prawo nie obowiązuje, i oczekiwanie na werdykt TK – ocenił Kazimierz Michał Ujazdowski, odnosząc się do doniesień izraelskich mediów na temat "zamrożenia ustawy o IPN".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

W niedzielę rzecznik rządu Joanna Kopcińska zdementowała jednak te informacje i powiedziała, że polskie prawo nie przewiduje takiego rozwiązania jak zamrożenie czy zawieszenie aktu prawnego. Również Ministerstwo Sprawiedliwości zdementowało informacje jakoby ustawa o IPN miała być zamrożona.

Europoseł mówił również w audycji, że gdy Polska współpracowała z Izraelem i innymi państwami, które były ofiarami agresji niemieckiej podczas II wojny światowej, odnosiła "sukcesy na polu polityki pamięci". Ocenił przy tym, że rząd nie przedstawił przez ostatnie dwa lata żadnej kampanii dyplomatycznej, która pokazywałaby wyjątkowość polskiej historii w czasie II wojny światowej.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Kazimierz Michał Ujazdowski (europoseł)
Data emisji: 26.02.2018
Godzina emisji: 8.14

pp/ml

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: Polska musi polemizować w sposób naukowy ze szkalującymi ją treściami

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 21:34
- Myślę, że nie będzie żadnego zagrożenia, że między wejściem w życie noweli ustawy o IPN a orzeczeniem TK Polska będzie ścigać świadków Holokaustu, czy naukowców w oparciu o tę ustawę; to nie wchodzi w grę - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o IPN. Przełom w stosunkach polsko-izraelskich?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 22:28
Strona izraelska twierdzi, że jest przełom w stosunkach polsko-izraelskich w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Źródła dyplomatyczne w izraelskim rządzie powiedziały Polskiemu Radiu, że Izrael otrzymał od polskich władz gwarancje, że budząca spory ustawa na razie nie będzie stosowana w praktyce do czasu aż Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnie wątpliwości prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Werdykt Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o IPN możliwy za dwa miesiące

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 13:50
Trybunał Konstytucyjny najwcześniej za dwa miesiące zajmie się ustawą o IPN. Jak poinformował IAR wiceprezes TK Mariusz Muszyński rozpatrzenie sprawy za kilka tygodni jest możliwe przy założeniu, że strony postępowania terminowo zajmą pisemne stanowiska w sprawie. 
rozwiń zwiń