Zwrot ministerialnych nagród. "Dostrzegam w tym populizm"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 08:48
– Dostrzegam w tym tylko populizm i taką ochotę, żeby przypodobać się opinii publicznej, bo na pewno większość potencjalnych wyborców PiS przyjmie taki gest z życzliwym zainteresowaniem – mówił o nakazie zwrotu nagród przez ministrów były premier Leszek Miller.
Audio
  • Leszek Miller stwierdził, że premier powinien zacząć reformę administracji od ustalenia priorytetów (Salon polityczny Trójki)

Ministrowie z Kancelarii Premiera, którzy otrzymali nagrody finansowe, dostali polecenie od premiera Mateusza Morawieckiego, aby je zwrócić. Wedle doniesień medialnych wszyscy spełnili to żądanie.

– Dostrzegam w tym tylko populizm i taką ochotę, żeby przypodobać się opinii publicznej, bo na pewno większość potencjalnych wyborców PiS przyjmie taki gest z życzliwym zainteresowaniem – mówił Trójce Leszek Miller.

Były szef SLD odniósł się również do "odchudzenia" rządu. – Skoro premier wziął się za reorganizację, restrukturyzację rządu, powinien postawić parę rzeczy wprost. Jeśli mówi, że ma 126 ministrów i wiceministrów, i ograniczy ich liczbę do 100, to jest próba budowania domu od komina, właściwie od dymu z komina – zaznaczył były szef rządu. – Premier najpierw powinien określić priorytety. Do tych priorytetów przyporządkować potrzeby kadrowe. I z tego powinna się narodzić struktura liczbowa rządu – dodał gość Trójki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Leszek Miller przypomniał, że ustawa o Radzie Ministrów daje premierowi wolną rękę, jeśli chodzi o kształtowanie swojej administracji. – W ustawie o Radzie Ministrów nie bez powodu zapisano, że kiedy premier składa dymisję, to razem z nim wszyscy ministrowie, wiceministrowie, wojewodowie i wicewojedowie. Następny premier ma wolną rękę, w ciągu 3 miesięcy musi podjąć decyzję, czy przyjmuje dymisję tej olbrzymiej grupy ludzi, czy też nie. Może skonstruować rząd jak trzeba, wychodząc od potrzeb programowych – stwierdził Leszek Miller.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Leszek Miller (były premier, były szef SLD)
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 8.12

dcz/kw

Zobacz także

Czytaj także

Premier odwołał kilkunastu wiceministrów. Mateusz Morawiecki: chcemy usprawnić pracę rządu"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 16:05
Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu dymisji 17 wiceministrów. Podziękował im za pracę na rzecz Rzeczypospolitej, profesjonalizm i zaangażowanie. Podkreślił, że kontynuuje wewnętrzne reformy tak, aby rząd był bardziej urzędniczy, a nie polityczny.
rozwiń zwiń