Zdzisław Krasnodębski o Pomniku Katyńskim: droga prawna w USA jest skuteczna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdzisław Krasnodębski o Pomniku Katyńskim: droga prawna w USA jest skuteczna
Zdzisław KrasnodębskiFoto: Polskie Radio

Jeśli Polonia jest zorganizowana, odczuwalny jest nacisk społeczny, wówczas przez umiejętne odwoływanie się do prawa – w USA można bardzo wiele osiągnąć – mówił wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski o sprawie Pomnika Katyńskiego.

Posłuchaj

Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, o relacjach Polski i USA (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Zwycięstwo w sprawie Pomnika Katyńskiego, choć na razie czasowe, wskazuje, że poszukiwanie prawnego rozwiązania w USA przynosi rezultaty – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Zbigniew Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.  

– W stanie New Jersey jest bardzo dużo Polaków. Fakt, że burmistrz odważył się podjąć tego rodzaju inicjatywę, świadczy o naszej słabości, to jest - słabości Polonii. Od dawna mówimy o tym, że jest (ona) silna kulturowo, słaba politycznie – zauważył gość Trójki.

Europosła bardzo cieszy, że sprawa została zablokowana, a burmistrz spuścił z tonu. Jego zdaniem również Stanisław Karczewski również powinien rozważyć możliwość wystąpienia na drogę prawną w swojej sprawie.

W programie była mowa o ustawie 447. Akt nakazuje Departamentowi Stanu składanie dorocznych raportów ws. stanu reprywatyzacji  w poszczególnych krajach. Większość komentatorów uważa, że może to dotyczyć Polski i może to oznaczać wywieranie presji jeśli chodzi o mienie bezspadkowe po ofiarach Holokaustu.

Zdzisław Krasnodębski  pytany, jakie jest zagrożenie dla interesów Polski, ocenił, że jest poważne. To zaś zdaniem polityka wynika z tego, że wielu kongresmenów ma słabą wiedzę o historii i naszym regionie, a Amerykanie żydowskiego pochodzenia w przeciwieństwie do Polonii są doskonale zorganizowani, mają dostęp do elity, uniwersytetów, to bardzo wpływowa grupa. Jak mówił, przeciętny kongresmen czuje spoczywające na sobie zobowiązania (względem tej grupy).

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W programie komentowano także decyzję Donalda Trumpa, który ogłosił, że USA odchodzą od umowy nuklearnej z Iranem. Porozumienie to zakładało stopniowe znoszenie sankcji wobec Iranu, w zamian Teheran miał ograniczać program nuklearny.

– To kolejna decyzja, w której USA wycofują się z porozumień, które zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa nie są korzystne dla USA i dla świata – mówił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem możliwa jest m.in. renegocjacja porozumienia z Teheranem. – Iran może usłyszeć ostrzejsze warunki – zaznaczył. Gość Trójki przypomniał, że – wcześniej napięcie pojawiło się w relacjach między USA i Koreą Północną, a potem nastąpił nagły zwrot.  Natomiast krytycy układu z Teheranem mówili o tym, że oznacza on w dłuższej perspektywie, iż Iran uzyska dostęp do broni atomowej – zauważył. Dodał, że w ostatnim czasie prawa człowieka i prawa kobiet w Iranie zeszły na dalszy plan, mimo że teoretycznie są przecież drogie Zachodowi.

Więcej w dołączonej audycji.

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Zdzisław Krasnodębski (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)
Data emisji: 09.05.2018
Godzina emisji: 8.14

agkm/kw

Polecane