X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdzisław Krasnodębski o Pomniku Katyńskim: droga prawna w USA jest skuteczna

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 09:20
Jeśli Polonia jest zorganizowana, odczuwalny jest nacisk społeczny, wówczas przez umiejętne odwoływanie się do prawa – w USA można bardzo wiele osiągnąć – mówił wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski o sprawie Pomnika Katyńskiego.
Audio
  • Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, o relacjach Polski i USA (Salon polityczny Trójki)

– Zwycięstwo w sprawie Pomnika Katyńskiego, choć na razie czasowe, wskazuje, że poszukiwanie prawnego rozwiązania w USA przynosi rezultaty – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Zbigniew Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.  

– W stanie New Jersey jest bardzo dużo Polaków. Fakt, że burmistrz odważył się podjąć tego rodzaju inicjatywę, świadczy o naszej słabości, to jest - słabości Polonii. Od dawna mówimy o tym, że jest (ona) silna kulturowo, słaba politycznie – zauważył gość Trójki.

Europosła bardzo cieszy, że sprawa została zablokowana, a burmistrz spuścił z tonu. Jego zdaniem również Stanisław Karczewski również powinien rozważyć możliwość wystąpienia na drogę prawną w swojej sprawie.

W programie była mowa o ustawie 447. Akt nakazuje Departamentowi Stanu składanie dorocznych raportów ws. stanu reprywatyzacji  w poszczególnych krajach. Większość komentatorów uważa, że może to dotyczyć Polski i może to oznaczać wywieranie presji jeśli chodzi o mienie bezspadkowe po ofiarach Holokaustu.

Zdzisław Krasnodębski  pytany, jakie jest zagrożenie dla interesów Polski, ocenił, że jest poważne. To zaś zdaniem polityka wynika z tego, że wielu kongresmenów ma słabą wiedzę o historii i naszym regionie, a Amerykanie żydowskiego pochodzenia w przeciwieństwie do Polonii są doskonale zorganizowani, mają dostęp do elity, uniwersytetów, to bardzo wpływowa grupa. Jak mówił, przeciętny kongresmen czuje spoczywające na sobie zobowiązania (względem tej grupy).

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W programie komentowano także decyzję Donalda Trumpa, który ogłosił, że USA odchodzą od umowy nuklearnej z Iranem. Porozumienie to zakładało stopniowe znoszenie sankcji wobec Iranu, w zamian Teheran miał ograniczać program nuklearny.

– To kolejna decyzja, w której USA wycofują się z porozumień, które zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa nie są korzystne dla USA i dla świata – mówił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem możliwa jest m.in. renegocjacja porozumienia z Teheranem. – Iran może usłyszeć ostrzejsze warunki – zaznaczył. Gość Trójki przypomniał, że – wcześniej napięcie pojawiło się w relacjach między USA i Koreą Północną, a potem nastąpił nagły zwrot.  Natomiast krytycy układu z Teheranem mówili o tym, że oznacza on w dłuższej perspektywie, iż Iran uzyska dostęp do broni atomowej – zauważył. Dodał, że w ostatnim czasie prawa człowieka i prawa kobiet w Iranie zeszły na dalszy plan, mimo że teoretycznie są przecież drogie Zachodowi.

Więcej w dołączonej audycji.

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Zdzisław Krasnodębski (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)
Data emisji: 09.05.2018
Godzina emisji: 8.14

agkm/kw

Czytaj także

Adam Bielan: termin referendum problemem wymagającym rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 09:08
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział złożenie w Senacie wniosku, aby referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan z Porozumienia powiedział w radiowej Trójce, że termin konsultacyjnego referendum konstytucyjnego, jest problemem wymagającym rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kidawa-Błońska: Pomnik Katyński w Jersey City powinien pozostać na swoim miejscu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 09:08
– Pomnik Katyński w Jersey City powinien pozostać na swoim miejscu; jest ważny dla Polaków – powiedziała w radiowej Trójce wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Według niej burmistrz Jersey City powinien przeprosić marszałka Senatu, ale - zastrzegła - marszałek "nie powinien wchodzić w spór z samorządowcem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kopcińska o pomocy dla niepełnosprawnych: nie jedno rozwiązanie, ale zmiana systemu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 09:08
– Budując system będziemy w stanie przełamać taką liczbę barier, jakiej do tej pory nie przełamano. Dajemy 500 złotych, ale w innej, szerszej formie – powiedziała w radiowej Trójce rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
rozwiń zwiń