Szef MSZ: interwencja Komisji Europejskiej jest zbyt daleko idąca

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 09:11
– Jeżeli Komisja Europejska będzie chciała iść drogą konfrontacyjną, to działania dyplomatyczne z naszej strony się nasilą. Będziemy przekonywać państwa, by nas poparły – stwierdził na antenie Trójki szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Audio
  • Jacek Czaputowicz o sporze z Komisją Europejską (Salon polityczny Trójki)

Nadal bez porozumienia Polski z Komisją Europejską w sprawie reform sądownictwa. Warszawa mówi, że zrobiła wiele, by zakończyć spór i teraz czeka na ruch ze strony Brukseli. Natomiast Komisja odpowiada, że wprowadzone zmiany w ustawach sądowych są niewystarczające i że nadal ma wątpliwości co do gwarancji niezależności sądownictwa. Tak można podsumować poniedziałkowe spotkanie unijnych ministrów do spraw europejskich w belgijskiej stolicy i dyskusję o sytuacji w Polsce. 

– Będziemy dalej prowadzić rozmowy. Chcemy, by Komisja Europejska podjęła korzystną decyzję dla Polski. Postaramy się przemyśleć uwagi Komisji, mówiące o tym, że te propozycje mogłyby iść dalej. Z drugiej strony, stoimy na stanowisku, że ta interwencja jest zbyt daleko idąca. W pewnym sensie Komisja Europejska się zapętliła. Ten wniosek był tak negatywny, że bardzo trudno jest się teraz wycofać Komisji z pewnych twierdzeń. Widać po jej stronie pewne zawahanie – powiedział Jacek Czaputowicz.

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Szef MSZ dodał, że "Frans Timmermans też chciałby utrzymać ten dialog i poznać nasze stanowisko". – Zmiany są zatem możliwe, ale jeżeli nasze ustępstwa zostaną uznane za niewystarczające, a Komisja Europejska będzie chciała iść drogą konfrontacyjną, to działania dyplomatyczne z naszej strony się nasilą. Będziemy przekonywać państwa, by nas poparły – dodał jacek Czaputowicz.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Czaputowicz (minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 15.05.2018
Godzina emisji: 8.14

koz/mk

Czytaj także

Nadal bez porozumienia polskiego rządu z Brukselą, "czekamy na ruch Komisji Europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 18:46
Nadal bez porozumienia Polski z Komisją Europejską w sprawie reform sądownictwa. Przedstawiciele Polski mówią, że Warszawa zrobiła wiele, by zakończyć spór i teraz czeka na ruch ze strony Brukseli. Natomiast członkowie Komisji Europejskiej odpowiadają, że wprowadzone zmiany w ustawach sądowych są niewystarczające i że nadal ma wątpliwości co do gwarancji niezależności sądownictwa. 
rozwiń zwiń