Kamila Gasiuk-Pihowicz: przepisy konstytucji są jednoznaczne. Nie mówią o żadnej emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 10:13
– Wszyscy widzą, łącznie z gwiazdami światowego rocka, że PiS chce przejąć władzę nad Sądem Najwyższym i próbuje to opakować w jakieś kłamstwa. Nikt się nie da na to nabrać – mówiła w "Salonie politycznym Trójki" Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca klubu poselskiego .Nowoczesna.
Audio
  • Kamila Gasiuk-Pihowicz komentuje ustawę o Sądzie Najwyższym i jej konsekwencje (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Kamila Gasiuk-Pihowicz komentuje ustawę o Sądzie Najwyższym i jej konsekwencje (Salon polityczny Trójki)

Kamila Gasiuk-Pihowicz pytana była m.in. o nową ustawę o Sądzie Najwyższym i najbardziej sporny punkt dyskusji wokół tej ustawy, czyli kto – jej zdaniem – jest teraz prezesem SN.

 Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pierwszym prezesem SN pozostaje prof. Gersdorf  odpowiedziała liderka .Nowoczesnej.  Przepisy konstytucji są jednoznaczne. Mówią o sześcioletniej kadencji, nie mówią o żadnej emeryturze. Koniec, kropka. Nie ma prawników, prócz tych, którzy chcieliby zrobić kariery przy obecnej władzy, którzy twierdzą, że jest inaczej. Wszyscy widzą, łącznie z gwiazdami światowego rocka, że PiS chce przejąć władzę nad Sądem Najwyższym i próbuje to opakować w jakieś kłamstwa, ale nikt się nie da na to nabrać. Kłamstwo powtórzone sto razy może przekona wyborców PiS, ale nie przekona naszych partnerów  podkreśliła Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Przewodnicząca klubu poselskiego .Nowoczesna zwróciła uwagę, że sześcioletnia kadencja jest wpisana do konstytucji w sposób "precyzyjny i lakoniczny". – Po to się wprowadza sześcioletnią kadencję, żeby nie można było jej przerwać w międzyczasie, ze względu na to, że władzy się tak zachce. Gdyby tak można było zrobić, to na drodze ustawy można by skrócić np. kadencję prezydenta, ale wszyscy mamy świadomość, że nie można tak robić. Prezydent i politycy PiS działają w sposób bezprawny – dodała posłanka.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Kamila Gasiuk-Pihowicz (przewodnicząca klubu poselskiego .Nowoczesna)
Data emisji: 11.07.2018
Godzina emisji: 8.14

tjak/mk