Henryk Kowalczyk: jeśli decyzja została podjęta z rażącym naruszeniem prawa, można ją cofnąć

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 09:04
– Po pierwszym rozpoznaniu dokumentacji wiem, że to potraktowane zostało jako inwestycja mieszkaniowa. Stąd tylko lokalnie było to uzgadniane. Niestety w tej chwili ta budowla powstaje. Badamy sprawę – mówi Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.
Audio
  • Henryk Kowalczyk o budowie zamku w Stobnicy (Salon polityczny Trójki)

W obszarze chronionym w Stobnicy powstaje gigantyczny zamek. Sprawę komentował na antenie radiowej Trójki szef resortu środowiska. 

– Widać wyraźnie tę podwójną moralność, bo w tej chwili mamy z Puszczą Białowieską też problem na podstawie doniesień organizacji ekologicznych do Komisji Europejskiej. Musimy tłumaczyć, dlaczego potrzebny jest remont drogi narewkowskiej, która służy tamtejszym mieszkańcom – mówił minister. 

Zdaniem Henryka Kowalczyka sprawa budowy w środku Puszczy Noteckiej powinna być dokładnie przeanalizowana. – Jeśli chodzi o obszary chronione to ta ocena oddziaływania na środowisko i jej później weryfikacja przez odpowiednie służby, przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska jest niezwykle istotna.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister środowiska przypomniał również, że powstawanie zamku to duża ingerencja w środowisko naturalne. Zdaniem Henryka Kowalczyka jest ona bardzo dokładnie widoczna przy porównaniu do remontu drogi narewkowskiej, przeciwko któremu protestują ekolodzy. – To jest ingerencja w środowisko poprzez budowę. Myślę, że przez tą drogę narewkowską przez setki lat nie przejedzie tyle samochodów, co choćby w drodze dojazdowej do tego placu budowy. Stąd widać bardzo wyraźnie, że ta podwójna moralność jest tutaj bardzo powszechnie stosowana – podkreślił szef resortu środowiska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Henryk Kowalczyk (Minister Środowiska)
Data emisji: 18.07.2018
Godzina emisji: 8.14

ras/ml