Marek Gróbarczyk: trzeba rozwijać zapomnianą turystykę wodną

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 09:41
– Moim marzeniem jest, żeby w weekend można było wsiąść na łódkę w Warszawie, a następnego dnia być na Wielkich Jeziorach Mazurskich – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister gospodarki morskiej i żeglugi Marek Gróbarczyk.
Audio
  • Marek Gróbarczyk o szlaku żeglugowym Warszawa-Mazury (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Marek Gróbarczyk o szlaku żeglugowym Warszawa-Mazury (Salon polityczny Trójki)

Przywrócenie połączenia wodnego Warszawy z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi. Będzie to jeszcze wymagało szczegółowej oceny, raportu oddziaływania na środowisko i odpowiednich projektów, ale plan ma zostać wykonany już w przyszłym roku.

Jak podkreślił Marek Gróbarczyk, pierwszy etap inwestycji został już zrealizowany – udrożnienie śluzy żerańskiej i Kanału Żerańskiego tak, aby swobodnie można było poruszać się do Zalewu Zegrzyńskiego. – Chcieliśmy to zrobić jak najszybciej, żeby jeszcze w te wakacje z tego skorzystać, to też atrakcja turystyczna – wyjaśnił gość Trójki. 

Dodał, że cel na przyszły rok jest "bardzo prosty i ukierunkowany": udrożnienie Narwi i Pisy. – Historycznie była tam druga klasa żeglowności, więc mogły się tam poruszać barki – przypomniał. Wskazał, że jeszcze nasi rodzice pamiętają drogę wodną z Warszawy na Mazury, a teraz całkowicie utraciliśmy zdolność komunikacji. – Bardzo chcemy udrożnić wąskie gardła, które teraz blokują bezpośredni kontakt Warszawy z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Docelowo chcemy przygotować drogę wodną w standardach – powiedział Marek Gróbarczyk z nadzieją, że uda się rozwinąć i spopularyzować zapomnianą, a jednocześnie istotną i rozwojową turystykę wodną. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister mówił też o zmianach w unijnym programie "Rybactwo i Morze", aby środki trafiały nie tylko do dużych jednostek, ale też do rybaków przybrzeżnych. Poruszono także temat finansowania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który obecnie jest częścią Polskich Wód, a według ministra ma być służbą zależną bezpośrednio od budżetu państwa. Gość pytany był również o zagrożenie katastrofą ekologiczną na Bałtyku, którą może spowodować zatopiony podczas wojny i korodujący tankowiec "Franken". 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość: Marek Gróbarczyk (minister gospodarki morskiej i żeglugi)
Data emisji: 7.08.2018
Godzina emisji: 8.14

fc/kw