Małgorzata Gosiewska: Lech Kaczyński uratował Gruzję

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 09:34
– Gdyby świętej pamięci Lech Kaczyński nie stanął na drodze, to nie rozmawialibyśmy o Gruzji, byłoby to terytorium zajęte w całości – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Małgorzata Gosiewska. Dziś mija 10. rocznica wybuchu wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową.
Audio
  • Małgorzata Gosiewska o wojnie gruzińsko-rosyjskiej (Salon polityczny Trójki)
Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska
Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska Foto: PAP/Marcin Obara

W wyniku działań zbrojnych rosyjskiej armii i dyplomatycznych zabiegów Kremla, Gruzja straciła kontrolę nad Abchazją i Osetią Południową. Przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej podkreśliła w radiowej Trójce, że postawa prezydenta Lecha Kaczyńskiego uratowała Gruzję przed dalszą agresją Rosji.

Zdaniem Małgorzaty Gosiewskiej konflikt był sprawdzianem tego, jak daleko Władimir Putin może się posunąć w relacjach z Zachodem. – Okazało się, że można posunąć się bardzo daleko – dodała. Zauważyła również, że w Europie szybko zapomniano o działaniach Rosji i Władimira Putina. – Politycy europejscy zamknęli oczy i zapomnieli o tym, co się stało i co zrobiła Federacja Rosyjska. Putin znowu był przyjmowany na salonach europejskich – powiedziała posłanka PiS.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

10 lat temu, w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku, wybuchła gruzińsko-rosyjska wojna o Osetię Południową. Po wielu miesiącach prowokacji ze strony południowoosetyjskich separatystów, wspieranych przez rosyjskie wojska, ówczesny prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podjął decyzję o odzyskaniu kontroli nad zbuntowanym regionem.

8 sierpnia doszło do regularnych starć gruzińskiej armii z uzbrojonymi bojówkami południowoosetyjskich separatystów. Wojnę gruzińsko-rosyjską zakończyło porozumienie o zawieszeniu broni. Rosja do dziś nie wypełniła części zawartych w dokumencie punktów, w tym nie wycofała swoich wojsk z Osetii Południowej i Abchazji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska 
Gość: Małgorzata Gosiewska (posłanka Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 8.08.2018
Godzina emisji: 8.14

msze/IAR/kw

Czytaj także

"Dziś Gruzja, jutro Ukraina, a później może i czas na mój kraj". Mija 10 lat od wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 09:22
10 lat temu prezydent Lech Kaczyński, wraz z przywódcami Estonii, Łotwy, Ukrainy i Litwy udał się do Tbilisi, aby zaprotestować przeciwko rosyjskiej agresji na Gruzję. - Nasi sąsiedzi ze wschodu, pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy: "Nie" - stwierdził wówczas prezydent na wiecu w stolicy Gruzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje Europy wspierają władze w Tbilisi. "Jeśli nie będziemy naciskać to sprawa gruzińska może zniknąć"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 20:23
Cztery europejskie kraje żądają od Rosji wycofania wsparcia dla Abchazji i Osetii Południowej. Taki apel padł w czasie wizyty ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Łotwy oraz wicepremiera Ukrainy w Tbilisi. Politycy polecieli na Kaukaz w przeddzień 10. rocznicy wybuchu wojny gruzińsko-rosyjskiej. Chcą w ten sposób wesprzeć gruzińskie władze.
rozwiń zwiń