Jan Żaryn: ONR ma prawo funkcjonować w przestrzeni publicznej tak jak inne siły

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 09:54
– Obóz Narodowo-Radykalny ma prawo istnienia tak długo, jak długo jest organizacją legalną – stwierdził Jan Żaryn w "Salonie politycznym Trójki". Polityk Prawa i Sprawiedliwości mówił o wczorajszym Święcie Wojska Polskiego oraz zorgnizowanym w ten dzień marszu narodowców.
Audio
  • Senator Jan Żaryn mówił o Święcie Wojska Polskiego i marszu ONR (Salon polityczny Trójki)
Jan Żaryn
Jan ŻarynFoto: Polskie Radio

W dniu Święta Wojska Polskiego ulicami Warszawy przeszła Wielka Defilada Wojskowa. Zgromadziła ona około 120 tysięcy ludzi, którzy obserwowali pokaz możliwości polskiej armii. Podczas tych obchodów zabrakło polityków opozycji, ale poza stolicą obchody świętowały wszystkie strony politycznego sporu.

Senator Prawa i Sprawiedliwości, który uczestniczył w uroczystościach organizowanych w Ossowie i Radzyminie, powiedział, że tam przedstawiciele opozycji, choć "nie w nadmiarze". Polityk zaznaczył, że nie we wszystkich regionach na szczeblu samorządowym władzę sprawuje partia rządząca i to wpłynęło na kształt celebracji Święta Wojska Polskiego. – Jeśli chodzi o radnych, o stanowisko starosty, ważne stanowiska w gminie i mieście Wołomin czy Radzymin, to one nie są w rękach Prawa i Sprawiedliwości i w związku z tym władze samorządowe musiały być obecne na tych uroczystościach, także jako współorganizatorzy – powiedział Jan Żaryn.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wczoraj w Warszawie odbył się też marsz ONR, który chciała zatrzymać grupa Obywateli RP. Niektóre środowiska krytykują fakt, że policja chroniła manifestację i w ten sposób, ich zdaniem, wspierała "nacjonalistów i faszystów". Jan Żaryn zaznaczył legalność ugrupowania narodowców.

Polityk podkreślił znaczenie tego, do jakich tradycji odwołują się dzisiejsi narodowcy. Powiedział, że przed wojną Obóz Narodowo-Radykalny "opracował program patriotyczny, z którym można się nie zgadzać, ale na pewno nie można go nazwać faszystowskim". – Oni ginęli w obozach koncentracyjnych, walczyli z Niemcami, z Sowietami – powiedział gość Trójki. – Jeżeli jednak dzisiejsi działacze ONR chcą się utożsamiać z "pałkarzami akademickimi", którzy nie mogli znieść widoku studentów pochodzenia żydowskiego, jeśli to jest "ideał" współczesnego ONR-owca, to są narzędzia, żeby uznać, że taka organizacja nie ma prawa funkcjonowania w demokratycznej przestrzeni – dodał polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jan Żaryn (senator Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 16.08.2018
Godzina emisji: 8.14

dcz/kw

Czytaj także

Defilada, awanse generalskie, piknik żołnierski. Tak było celebrowane Święto Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 21:03
Ponad 1500 żołnierzy i 900 rekonstruktorów wzięło udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości w dniu Święta Wojska Polskiego. Przemarsz oddziałów Wisłostradą obserwowali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także licznie zgromadzeni na jej trasie Polacy z kraju i zagranicy.
rozwiń zwiń