Marek Borowski: tylko dobra polityka pieniężna pomoże frankowiczom. Obietnice polityków były nierealne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 09:00
– Jedyny skuteczny sposób pomocy frankowiczom to prowadzić dobrą politykę gospodarczą i finansową, która będzie utrzymywała kurs złotego na odpowienio mocnym poziomie – powiedział Marek Borowski w "Salonie politycznym Trójki".
Audio
  • Marek Borowski o sytuacji "frankowiczów" i banków (Trójka/Salon polityczny Trójki)

Sytuacja tak zwanych frankowiczów to temat, który interesuje znaczną cześć społeczeństwa i polityków. Zajmuje się nim sejmowa Komisja Finansów Publicznych, a w kampanii wyborczej swoje propozycje poprawienia położenia ludzi, którzy wzięli kredyt we frankach szwajcarskich, prezentowali różni politycy.

Zdaniem polityka i ekonomisty Marka Borowskiego, politycy obiecali frankowiczom rozwiązania, które są nierealne. – W ten sposób doprowadzono do tego, że cały czas są jakieś oczekiwania, że rząd coś w tej sprawie zrobi – powiedział senator. Zwrócił też uwagę, że ten temat mniej zajmuje uwagę, kiedy kurs franka jest na relatywnie niskim poziomie, a wraca podczas ekonomicznych wahań.

W tym momencie na stan szwajcarskiej waluty wpływa kryzys tureckiej liry. – Ze względu na kryzys turecki kurs franka to 3,80 złotego, więc wkrada się niepokój i zaczynają się znowu gwałtowne poszukiwania rozwiązań – powiedział senator.

W opinii Marka Borowskiego tylko rozsądne decyzje gospodarcze mogą pozytywnie wpłynąć na sytuację zadłużonych. – Jeżeli polityka finansowa jest prawidłowa, to jest najlepszą pomocą dla frankowiczów – powiedział.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Polityk przypomniał również, że kiedy kurs franka był korzystny i rozpoczęła się fala zaciągania kredytów w szwajcarskiej walucie, ostrzegano przed ryzykownością tej inwestycji. – Każdy musi brać odpowiedzialność za to, co robi. Jesteśmy dorosłymi ludźmi – mówił gość Trójki.

Jednocześnie podkreślił, że sytuacje nadużyć ze strony banków należy karać. Jak stwierdził, jeżeli klient został oszukany przez pracownika banku, który mówił mu, że kredyt we frankach szwajcarskich to świetna inwestycja i nie ostrzegał o ryzyku, to trzeba wyciągnąć z tego konsekwencje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość: Marek Borowski (senator niezrzeszony)
Data emisji: 17.08.2018
Godzina emisji: 8.13

msze/ml

Czytaj także

Andrzej Duda zawetował nową ordynację do Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:45
- Odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów - powiedział Andrzej Duda. Weto oznacza, że nowelizacja wraca do Sejmu, który może odrzucić sprzeciw prezydenta, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 
rozwiń zwiń