X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister rolnictwa: połowa gmin nie przekazała protokołów strat po suszy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 09:49
– Rząd podjął bardzo trudną decyzję, biorąc również pod uwagę wydatki państwa, zwiększenia pomocy do kwoty, jakiej nigdy w wolnej Polsce na tego typu cele nie przeznaczono – do 1,5 mld zł –  powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski o pomocy dla rolników po suszy (Salon polityczny Trójki)

Od dziś w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie po stratach wywołanych przez suszę. 

Jan Ardanowski ocenił, że od żniw minęło już dość czasu i straty powinny być wszędzie oszacowane. – Problem polega na tym, że mniej więcej połowa gmin nie przekazuje dalej protokołów do wojewody – powiedział. Podkreślił, że bez tego nie będzie możliwa wypłata. –  Do uruchomienia każdej pomocy publicznej jest potrzebny mechanizm który uwiarygadnia wydawanie tych pieniędzy –  wyjaśnił. Stwierdził też, że "nie jest jakimś szczególnym problemem zebranie tych wniosków, które komisje w pocie czoła w gospodarstwach oszacowały".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister przypomniał, że pula pieniędzy na pomoc została zwiększona, gdy okazało się, że susza dotknęła niemal trzykrotnie większy obszar niż początkowo szacowano. – Pieniądze są zarezerwowane. Nie ma obawy, że ich zabraknie – zapewnił. 

Przypomniał, że w 2015 podczas podobnej suszy rolnicy otrzymali 400 zł do hektara, a teraz przy największych stratach, które zagrażają przetrwaniu gospodarstwa będzie to 1000 zł. Pozostali rolnicy, których straty przekraczają 30 proc., otrzymają wsparcie 500 zł do hektara. 

Dlaczego urzędy gmin zwlekają z przekazaniem dokumentów? Czy rolnicy mogą jeszcze liczyć na dodatkową pomoc z UE? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji poruszono też tematy dopłat bezpośrednich, wspólnej polityki rolnej UE i dobrostanu zwierząt.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)
Data emisji: 14.09.2018
Godzina emisji: 8.13

fc/kw

Czytaj także

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej: rząd wyciągnął rękę do rolników w związku z suszą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 11:33
- Jeżeli spojrzymy na szacunki dokonywane przez gminy to susza rolna objęła w tym roku około 63,4 proc. upraw w kraju. To około 2 mln hektarów i potężne straty w zbożach podstawowych, rzepaku, rzepiku, warzywach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Podgórski z Instytutu Gospodarki Rolnej.
rozwiń zwiń