Tomasz Siemoniak: Polska nie powinna deklarować płacenia za stałe bazy USA

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 09:49
Tomasz Siemoniak, wiceszef Platformy Obywatelskiej, powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że ma żal o – jak ujął – nieprofesjonalne podejście w rozmowach z Amerykanami do spraw obecności wojskowej USA w Polsce. 
Audio
  • Tomasz Siemoniak o wizycie Andrzeja Dudy w Białym Domu (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Tomasz Siemoniak o wizycie Andrzeja Dudy w Białym Domu (Salon polityczny Trójki)

Odnosząc się do wyników wtorkowych rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu wiceszef Platformy Obywatelskiej mówił, że Polska oferta ws. stałych baz USA w Polsce została źle sformułowana. Tomasz Siemoniak przekonywał w Trójce, że Polska nie powinna deklarować płacenia za obecność amerykańską. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Nie można płacić za obecność amerykańską w Polsce. Oferta została źle sformułowana. Trzeba powiedzieć, że jesteśmy gotowi zbudować bazy, ale nie możemy mówić, że zapłacimy za tę obecność – powiedział Siemoniak. Polityk przypomniał, że "Polska uczestniczyła w misjach w Iraku i Afganistanie na koszt polskich podatników, płacąc polską krwią za gotowość USA do udziału w sojuszu NATO" i do ewentualnej obrony Polski.

A jak poseł ocenił całą wizytę Andrzeja Dudy w USA? – Chciałbym coś pochwalić, skrytykować, ale nie mam czego. Deklaracja, która została wczoraj podpisana odnawia deklarację sprzed 10 lat i jest ogólnikowa – stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Tomasz Siemoniak (poseł Platformy Obywatelskiej)
Data emisji: 19.09.2018
Godzina emisji: 8.13

kad/gs

Czytaj także

Obecność wojsk amerykańskich w Polsce głównym tematem rozmów Duda-Trump?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 10:29
– Spodziewam się, że wreszcie będzie to normalne spotkanie, a nie spotkanie wymuszane po tym, gdy mieliśmy do czynienia z kryzysem po nowelizacji ustawy o IPN – powiedział Mirosław Skowron z „Super Expressu”. W „Debacie Poranka” Polskiego Radia 24 prognozy przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i jego rozmową z przywódcą USA Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń