Kamila Gasiuk-Pihowicz: politycy PiS chcieliby mieć sędziów na "politycznej smyczy"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 09:14
– Wszystkie postępowania, które się obecnie toczą przed Trybunałem Sprawiedliwości UE są wynikiem ataków polityków PiS-u na niezależny wymiar sprawiedliwości – mówiła na antenie radiowej Trójki Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Audio
  • Kamila Gasiuk-Pihowicz o zmianach w SN (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Kamila Gasiuk-Pihowicz o zmianach w SN (Salon polityczny Trójki)

Komisja Europejska pozwała w poniedziałek Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawę o Sądzie Najwyższym. Komisarze zaakceptowali propozycję wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa. Bruksela uznała, że przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, także Pierwszą Prezes, w stan spoczynku grożą upolitycznieniem Sądu. Oprócz pozwu jest także wniosek o tryb przyspieszony i tak zwane środki nadzwyczajne. Komisja sięga po nie, kiedy uważa, że sprawa jest pilna a oczekiwanie na wyrok prawie półtora roku – bo tyle trwa przeciętnie rozpatrzenie pozwu – jest okresem zbyt długim. 

– Standardem europejskim jest to, że sędziowie muszą być niezależni od działań polityków, politycy PiS chcieliby mieć sędziów, także sędziów SN, na takiej swojej "politycznej smyczy".  Wszystkie postępowania, które się obecnie toczą przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, a przypomnijmy jeszcze o postępowaniach, które wiążą się z pytaniami prejudycjalnymi, są wynikiem ataków polityków PiS-u na niezależny wymiar sprawiedliwości – podkreśliła przewodnicząca klubu Nowoczesnej.

– Gdyby nie ataki polityków PiS na niezależne sądy, to nie byłoby żadnego z tych postepowań – dodała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Polityk przekonywała, że brak uznania wyroku TSUE będzie kolejnym krokiem "wypychania Polski ze struktur europejskich". – Liczę na to, że politycy PiS-u jednak uszanują wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, naszego Trybunału Sprawiedliwości. Jeżeli ten wyrok nie zostanie uszanowany, będzie to kolejny krok w kierunku wypychania Polski ze struktur europejskich – zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna)
Data emisji: 25.09.2018
Godzina emisji: 8.13

dcz/ml

Czytaj także

Wiceminister: KE nie może regulować wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 09:40
– Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien zająć się tego rodzaju sprawą  – mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o możliwy pozew KE przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń