X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Błażej Spychalski: prezydent miał pełne prawo powołać sędziów Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 09:00
– Cały czas mówimy o tym, co się ewentualnie stanie lub nie. Jeżeli się stanie, to wtedy polski rząd, który reprezentuje Polskę przed TSUE będzie rozstrzygał, co dalej z tym zrobić – powiedział na antenie Trójki Błażej Spychalski. 
Audio
  • Błażej Spychalski: to rząd będzie rozstrzygnie co zrobić z decyzją TSUE (Salon polityczny Trójki)

Prezydencki minister odniósł się do ewentualnego niekorzystnego wyroku wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o SN.

Andrzej Duda powołał nowych sędziów do Sądu Najwyższego. Pojawiają się opinie, że może to kolidować z niedawnym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego o zabezpieczeniu postępowań dotyczących nominacji sędziów do SN. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP uważa, że prawnicy, którzy twierdzą, że prezydent naruszył konstytucję "nie mają racji".

Błażej Spychalski zaznaczył, że "jest artykuł 179. Konstytucji RP, który wyraźnie mówi o tym, że to prezydent powołuje sędziów". – Uchwały, które wpłynęły do Kancelarii Prezydenta były uchwałami prawomocnymi i pan prezydent podjął decyzję co do powołania sędziów do Sądu Najwyższego. Sprawa jest jasna i klarowna – tłumaczył.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W związku z ustawą o SN wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości skarga, złożona przez Komisję Europejską. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP pytany o to, co się stanie, kiedy werdykt TSUE będzie niekorzystny, a polski rząd przychyli się do tego wyroku, podkreślił, że "prezydent działa w granicach prawa obowiązującego dzisiaj". – Jeżeli prawo będzie inne, to wtedy będziemy się zastanawiali i podejmowali stosowne rozstrzygnięcia – powiedział Błażej Spychalski.

Prezydencki minister odniósł się do tego, że niektórzy obywatele protestują przeciwko decyzjom głowy państwa. Jak mówił, "to zupełnie naturalne w demokratycznym państwie, że każdy może demonstrować i wyrażać swoje opinie", ale protesty "nie rodzą w prezydencie wątpliwości" co do działań, które podejmuje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Błażej Spychalski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 11.10.2018
Godzina emisji: 8.14

msze/kw

Czytaj także

Paweł Mucha: zaprzysiężenie sędziów SN będzie realizacją przepisów prawa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 11:05
- Jest procedura określona w przepisie 179 Konstytucji - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powołuje sędziów. Jeżeli pan Prezydent podejmie taką decyzję, a nie jest tajemnicą, że planuje taką aktywność, to mamy powołanie sędziów - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha na antenie Jedynki. 
rozwiń zwiń