Eksperci o wynikach wyborów samorządowych. "To sukces PSL"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 07:50
PiS, z wynikiem 32,3 procent głosów, zdobyło najlepszy wynik w wyborach samorządowych i od następnej kadencji będzie rządziło w sejmikach 9 województwach, m.in. na Mazowszu, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Jednak według ekspertów, zaproszonych do "Salonu politycznego Trójki", prawdziwym zwycięzcą niedzielnego głosowania jest PSL.
Audio
  • Prof. Ewa Marciniak i prof. Henryk Domański gośćmi Beaty Michniewicz (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Prof. Ewa Marciniak i prof. Henryk Domański gośćmi Beaty Michniewicz (Salon polityczny Trójki)

Prof. Henryk Domański z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że pomimo przegranej kandydatów Zjednoczonej Prawicy w Warszawie czy Poznaniu, to jeśli chodzi o wyniki wyborów więcej będzie znaczył podział głosów w sejmikach wojewódzkich.  – A tam rządzi PiS. Mówię o realnej władzy. Te wybory miały dwa ważne aspekty. Wygrała w nich demokracja, bo frekwencja była na bardzo dobry poziomie, i wygrało PSL, które według sondaży powinno mieć 6-7 procent – stwierdził socjolog. 

Z kolei według dr hab. Ewy Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiedź na to, kto wygrał w wyborach jest dużo bardziej skomplikowana. – Wszyscy gracze polityczni wieszczą swoje zwycięstwo. To, kto wygrał, okaże się po tym, jak na poziomie sejmików utworzą się koalicje. Można powiedzieć, że wygrała demokracja, bo ludzie poszli do wyborów – powiedziała dyrektor Instytutu Nauk Politycznych.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Eksperci przyznali, że jedną z największych niespodzianek tych wyborów, oprócz wyniku PSL, jest sukces Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. – To zaskoczenie. Ono świadczy o kilku elementach: dużej mobliizacji wielkomiejskiego elektoratu liberalno-lewicowego. Oprócz tego, negatywna kampania prowadzona przez część polityków PiS jest nieskuteczna – powiedziała dr hab. Ewa Marciniak, a prof. Domański dodał: – Taka kampania na niektóre grupy społeczne mogła działać. Kampania Jakiego była zbyt intensywna. Rafał Trzaskowski był bardziej bierny w odbiorze społecznym. Czasem lepiej nic nie mówić i wtedy się wygrywa się wybory. Jednak reguły nie ma, co pokazuje kampania Bronisława Komorowskiego – podsumował socjolog.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: dr hab. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski), prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 22.10.2018 
Godzina emisji: 7:40