X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

B. minister rolnictwa: nie trzeba było ogłaszać krucjaty ws. dzików

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:45
– Tydzień dyskutujemy o polowaniach. Tak naprawdę odstrzał i przerzedzanie dzików trwa cały czas – powiedział w Trójce były minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL).
Audio
  • Rozmowa z byłym ministrem rolnictwa Markiem Sawickim (PSL) (Salon polityczny Trójki)

Były minister rolnictwa Marek Sawicki stwierdził, że ogłaszanie krucjaty w sprawie dzików było niepotrzebne.  – Po co było ogłaszać krucjatę, trzeba było odstrzeliwać dziki, których jest nadmiar. Od tego są myśliwi – stwierdził.  Krucjatę ogłosiło jego zdaniem dwóch ministrów – Henryk Kowalczyk i Jan Ardanowski.

Gdy wróciłem do ministerstwa w kwietniu 2014 roku, po tym gdy w lutym pojawił się ASF, podjęliśmy decyzję o odstrzale w trzech powiatach. Dotyczyło to 14 tysięcy dzików – powiedział.

Ze względu na przenoszenie wirusa ASF ta populacja musi być rozrzedzona – dodał.

Po tym, przez prawie dwa lata, do listopada 2016 roku, nie mieliśmy nowych ognisk ASF – powiedział Marek Sawicki. Wprowadzono również program bioasekuracji.

Do listopada 2016 roku od 2014 roku mieliśmy tylko trzy ogniska i 64 lub 65 padłych dzików – mówił w Trójce. Zaznaczył, że Unia Europejska ograniczyła nawet w Polsce strefę zapowietrzenia, bo choroba była skutecznie zwalczana.

Marek Sawicki dodał, że wirusa nie da się wyplenić całkowicie – zauważył, że w Hiszpanii jest on od 40 lat, jest też w Rosji, w innych krajach.

Co można robić? Jak mówił były minister, w Sejmie leży złożony przez niego projekt PSL dotyczący bioasekuracji – chodzi w nim o to, by rolnikom trzeba pokryć koszty ogrodzeń i stosowania mat i środków dezynfekcyjnych. Za jego kadencji, jak mówił, było dofinansowanie na takie cele, podobnie było za ministra Krzysztofa Jurgiela. Dodał, że wtedy z UE było na takie cele 31 milionów – wykorzystano 7. Nie zrealizowano tego programu – stwierdził.

W nowym projekcie, jak mówił zawarto propozycję większej zachęty dla małych gospodarstw, by zrezygnowały z hodowli trzody chlewnej, a dla dużych, zajmujących się produkcją towarową, by stosowały środki bioasekuracji.

W audycji była również mowa o kampanii wyborczej. Dopóki nie zapadnie decyzja partii, Marek Sawicki będzie apelował o to, by PSL nie szedł do wyborów do europarlamentu w szerokim bloku. O wszystkim jednak zdecyduje Rada Naczelna na przełomie stycznia i lutego – zaznaczył. Przyznał, że część polityków PSL jest za szeroką koalicją. Wśród osób spoza polityki, które mogą zostać zaproszone do udziału w wyborach przez PSL, mogą być m.in. sportowcy. – To niewykluczone – mówił polityk.

Marek Sawicki stwierdził też, że i bez ustawy można ujawnić zarobki pracowników NBP. – Prezes nie ma zakazu upubliczniania zarobków wybranych osób – dodał.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (poseł, PSL)
Data emisji: 11.01.2018
Godzina emisji: 8.12

agkm/ml

Czytaj także

Katarzyna Lubnauer: budujemy nową, jeszcze szerszą, koalicję "europejską"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:40
- Wyborcy czekają na nową koalicję – mówiła w Jedynce Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca partii Nowoczesna. Dodała, że powinna być szersza niż poprzednio, trwają rozmowy pomiędzy wieloma ugrupowaniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odstrzał dzików. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 20:00
Dzik to zwierzę, o którym mówi się dziś najczęściej w Polsce. Powodem jest jego odstrzał – w mediach krąży wiadomość, że w ciągu tylko trzech styczniowych weekendów ma zostać zabitych nawet 200 tys. sztuk. – To nieprawda – oburzają się myśliwi i przypominają, że ta liczba odnosi się do całego sezonu, czyli okresu od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: afrykański pomór świń symbolicznie zaraża polityków

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 07:50
- Afrykański pomór świń powinien być wyjęty z politycznej dyskusji. Jest to sprawa oczywista, która dotyczy bezpieczeństwa żywnościowego Polaków - powiedział na antenie Polskiego Radia 24  Piotr Zgorzelski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń