X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Rzymkowski: Trybunał Konstytucyjny wydał polityczny wyrok

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 10:26
– Trybunał Konstytucyjny okazał się organem władzy wykonawczej. Wydał polityczny wyrok. Ta skarga wywoła wielkie oburzenie środowisk kresowych – powiedział na antenie radiowej Trójki poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.
Audio
  • Tomasz Rzymkowski: TK okazał się organem władzy wykonawczej (Salon polityczny Trójki)

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zawierające określenia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia". Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda. Przeciwnego zdania są Sejm i prokurator generalny. Przepisy umożliwiały wszczynanie postępowań karnych wobec osób, które zaprzeczają zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Pytany o sprawę wiceszef Kukiz'15, powiedział, że jest zdziwiony taką decyzją TK. – Również dziwię się prezydentowi. Jeśli miał wątpliwości co do określenia "ukraińscy nacjonaliści", to czemu nie miał wątpliwości co do określenia "ukraińskie formacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką"? Jeśli miał wątpliwości co do określenia "Małopolska Wschodnia", to czemu nie miał ich w stosunku do określenia "Wołyń"? To są określenia, które występują w rzeczonej definicji artykułu 2a ustawy o IPN – powiedział poseł. – Prezydent mógł wyjść z inicjatywą ustawodawczą, bądź poprosić nas o dokonanie modyfikacji w ustawie. Mogliśmy dokonać nowelizacji. Ta skarga wywoła w pełni zrozumiałe, wielkie oburzenie środowisk kresowych – dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wiceszef klubu Kukiz'15 podkreślił, iż uważa, że określenie "ukraińscy nacjonaliści" jest adekwatne i występuje w literaturze przedmiotu. – Wyrok w sprawie nowelizacji IPN potwierdza tylko, że Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy wykonawczej – powiedział Tomasz Rzymkowski. – Trybunał Konstytucyjny wydał polityczny wyrok – dodał.

Gość Trójki wyraził też wątpliwości, czy w imię partnerstwa z Ukrainą warto decydować się na takie kroki, jaki zrobił TK. Dodał, że jeszcze nie zapadła w jego klubie decyzja co do dalszych kroków w sprawie zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Tomasz Rzymkowski (poseł, Kukiz'15)
Data emisji: 18.01.2019
Godzina emisji: 8.14

tjak/ml