Marek Opioła: Iranowi nie zależy na tym, by zaogniać sytuację międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:03
– Na czas konferencji bliskowschodniej może być wprowadzony stopień alarmowy ALFA. Przywrócone zostaną tez wyrywkowe kontrole na granicach. Ale to są standardowe działania – powiedział poseł PiS Marek Opioła.
Audio
  • Poseł PiS Marek Opioła o bezpieczeństwie w związku z organizacją w Warszawie konferencji bliskowschodniej (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Poseł PiS Marek Opioła o bezpieczeństwie w związku z organizacją w Warszawie konferencji bliskowschodniej (Salon polityczny Trójki)

W przyszłym tygodniu Stany Zjednoczone i Polska wspólnie zorganizują w Warszawie konferencję na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Obecni mają na niej być przedstawiciele około 70 krajów. Przede wszystkim omówione zostaną kwestie związane z Iranem, ale rozmowy dotyczyć będą także innych krajów z tamtego rejonu świata. W związku z tym niedawno, w ramach prac Komisji ds. Służb Specjalnych, odbyło się zamknięte posiedzenie z udziałem m.in. szefów ABW, wywiadu i kontrwywiadu wojskowego odnośnie ochrony konferencji.

– Podczas spotkania otrzymaliśmy informację ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia – powiedział Marek Opioła.

Jak dodał parlamentarzysta, który jest szefem Komisji ds. Służb Specjalnych oraz członkiem Komisji Obrony Narodowej, była tam także mowa o potencjalnych zagrożeniach w czasie trwania w Polsce konferencji. – Interesuje się nią wiele wywiadów. Przygotowania do niej pilnie obserwuje Teheran, bardzo mocno jest tym zainteresowana też Rosja. Dlatego, że spotkanie może zagrozić jej wpływom na Bliskim Wschodzie – zaznaczył Marek Opioła.

Poseł wspomniał także o elementach bezpieczeństwa, jakie zamierza wprowadzić rząd na czas konferencji. – Może być wprowadzony stopień alarmowy ALFA. Przywrócone zostaną też wyrywkowe kontrole na granicach – powiedział. Podkreślił, że to są standardowe działania, które podejmuje się podczas organizacji bardzo dużych i bardzo ważnych wydarzeń. – W ostatnich dwóch latach Polska organizowała m.in. szczyt NATO czy Światowe Dni Młodzieży. W obu tych przypadkach tego rodzaju zabezpieczenia były wprowadzone – dodał.

Marek Opioła powiedział również, że za każdym razem przy organizacji tego rodzaju wydarzeń istnieje zagrożenie terroryzmem. – Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji Iranowi nie zależy na tym, żeby jeszcze zaogniać sytuację międzynarodową, w szczególności w Europie. Zresztą według ostatnich doniesień z Francji, osoby podejrzane o współpracę ze służbami irańskimi zostały tam skazane. Sądzę więc, że wszystko powinno przebiec w sposób bezpieczny i spokojny – zaznaczył poseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Opioła (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 8.02.2019
Godzina emisji: 8.14

bb/ml