Ryszard Czarnecki o wypowiedzi izraelskiego ministra: dosyć fałszowania historii, koniec z tym

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 08:13
– Izraela jest otoczony "arabskim morzem" i powinien szanować państwa, które mają z nim relacje naprawdę dobre, a przynajmniej poprawne – mówił w radiowej Trójce Ryszard Czarnecki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Ryszard Czarnecki o relacjach polsko-izraelskich (Salon polityczny Trójki/Trójka)

 Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – przyp. red.), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – powiedział p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz.

Gość radiowej Trójki jest oburzony tymi słowami.  Mamy do czynienia z wypowiedzią skandaliczną i haniebną szefa MSZ Izraela  stwierdził Ryszard Czarnecki. Eurodeputowany dodał, że jest dumny, iż "należy do narodu polskiego, który w czasie II wojny światowej uratował tysiące Żydów".

 Moja babcia należała do Rady Pomocy Żydom Żegota. W jej mieszkaniu, przez pierwszą noc, były dzieci wyprowadzane z getta warszawskiego. Jestem dumny, że nasz naród zachował się jak trzeba podczas II wojny światowej. Dziesiątki tysięcy Polaków zginęło pomagając Żydom. Takich ludzi jak Irena Sendler czy rodzina Ulmów były tysiące  przypominał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Rozmówca Pawła Lisickiego stwierdził, że Izrael powinien działać zgodnie z własnym interesem, a to, co robi  według Ryszarda Czarneckiego  jest kompletnie irracjonalne.  Izraela jest otoczony "arabskim morzem" i powinien szanować państwa, które mają z nim relacje naprawdę dobre albo przynajmniej poprawne  podkreślił i dodał, że na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ czy w europarlamencie polscy politycy bardzo często głosują lepiej, z punktu widzenia interesów Izraela, niż kraje Europy Zachodniej.

 Jeżeli Izrael nie potrafi tego docenić, to myślę, że robi strategiczny błąd  zaznaczył eurodeputopwany PiS.

Polityk podkreślił, że takie wypowiedzi jak ta, która padła z ust Israela Katza szkodzą gospodarczym relacjom Polski i Izraela.  Wiele izraelskich firm eksportuje do Polski, tak jak wiele firm zbrojeniowych, które eksportują do naszego kraju uzbrojenie. Izraelski minister powiewnie zachowywać się bardziej racjonalnie. A my powinniśmy przemawiać językiem interesu do strony izraelskiej. Myślę, że ten język będzie zrozumiany  ocenił Ryszard Czarnecki.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany PiS)
Data emisji: 18.02.2019
Godzina emisji: 8.14

pkur/mk 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także

Zgrzyt dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Premiera nie będzie na szczycie V4-Izrael

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 06:08
Szef MSZ Jacek Czaputowicz - w zastępstwie premiera - uda się dziś po południu na szczyt Grupa Wyszehradzka-Izrael. Wczoraj z udziału w spotkaniu w Jerozolimie zrezygnował premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń