Marek Jurek: program 500+ powinien w większym stopniu wspierać rodziny wielodzietne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 09:41
– W tej chwili z pominięciem rodzin wielodzietnych, które są kluczowe dla przyszłości demograficznej Polski, proponuje się program kilkunastokrotnie większy. To bardzo dobrze, gdy ktoś z niego korzysta, pytanie jednak, jaki będzie miał wpływ na budżet i gospodarkę – mówił w "Salonie politycznym Trójki" o nowych propozycjach PiS Marek Jurek, europoseł Prawicy Rzeczypospolitej.
Audio
  • Marek Jurek: 500+ musi mocniej wspierać rodziny wielodzietne (Salon polityczny Trójki)

W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji. Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, oprócz rozszerzenia programu 500+ o pierwsze dziecko, także zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury – 1100 zł – dla każdego emeryta, a także przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

– Konwencja PiS była całkowicie skoncentrowana na kwestiach władzy, a nie przyszłości – powiedział były marszałek Sejmu, kandydat do PE, Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej. Polityk chciałby, żeby program 500+ w większym stopniu wspierał rodziny wielodzietne. Europoseł wyjaśniał, że jego ugrupowanie proponowało program 1000+ na trzecie i każde następne dziecko, jednak zostało to odrzucone przez PiS. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość radiowej Trójki podkreślał, że cieszy go wsparcie dla rodzin, ale obawia się, jaki będzie miało to wpływ na finanse kraju. 

– W tej chwili z pominięciem rodzin wielodzietnych, które są kluczowe dla przyszłości demograficznej Polski, proponuje się program kilkunastokrotnie większy. To bardzo dobrze, gdy ktoś z niego korzysta, pytanie jednak, jaki będzie on miał wpływ na budżet i gospodarkę. Nie jest sztuką zwiększać wydatki, jeżeli np. doprowadzi się do inflacji. Mam nadzieję, że do tego drugiego nie dojdzie. Jest to program kilkunastokrotnie bardziej wydatkowy niż skromna propozycja, którą złożyliśmy, podyktowana odpowiedzialnością narodową – oceniał Marek Jurek.

Gość audycji odniósł się również do nadchodzących eurowyborów. – Nasza partia zaapelowała wspólnie z Markiem Jakubiakiem o szerokie porozumienie prawicy. Mamy dobry odzew bezpośrednio od Kukiz'15. Prowadzimy rozmowy na temat wspólnego porozumienia wyborczego. W tej chwili Polską gra się jak kulą bilardową, która lata od jednego do drugiego końca stołu. Główni protagoniści walki o władzę straszą na zmianę swoim przeciwnikiem. A Polska wcale tak nie wygląda – zaznaczył. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Marek Jurek (europoseł Prawicy Rzeczypospolitej)
Data emisji: 25.02.2019
Godzina emisji: 8.14

IAR/dn/kw