X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marek Jakubiak: nauczyciele przegrają, bo stawiają się ponad dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 09:40
– Nauczyciele to specyficzna część sfery budżetowej, która socjal ma naprawdę rozdmuchany aż za bardzo – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" poseł Marek Jakubiak, odnosząc się do strajku w oświacie. 
Audio
  • Marek Jakubiak o strajku nauczycieli (Salon polityczny Trójki)

W miniony poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". Biorą w nim również udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Strajk przypada na okres egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty, może też objąć matury, które rozpoczynają się na początku maja. Na początku kwietnia minister edukacji Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych. Zgodnie z nimi w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne.

– Minister Zalewska znalazła sposób, przeprowadziła egzaminy, matury też pewnie przeprowadzi. Myślę, że to był szach-mat – nasze dzieci miały być zakładnikiem całej tej sprawy – ocenił w Trójce Marek Jakubiak. Podkreślił, że "miejsce dzieci jest w szkole, miejsce nauczycieli jest przy dzieciach". Jego zdaniem "nauczyciele przegrają, bo stawiają siebie ponad dzieci". – Rodzice staną po stronie dzieci, nie nauczycieli – stwierdził. Podkreślił, że nauczyciele nie mają złych warunków pracy i np. mogą wziąć roczny płatny urlop dla poratowania zdrowia. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Poseł ocenił, że termin strajku nie był przypadkowy i było to otwarcie drugiego frontu politycznego. – Gdyby nie sprytne posunięcie pani Zalewskiej, dzisiaj byśmy rozmawiali o tym, że przez PiS dzieci nie przystąpiły do egzaminów. Dzisiaj wzywają do strajku ci, którzy wcześniej nic nie zrobili, żeby nauczyciele mieli lepiej, nie dali im podwyżek – podkreślił, wskazując na Platformę Obywatelską.

Zdaniem polityka od dalszych negocjacji powinien zostać odsunięty Sławomir Broniarz, a rozmowy powinny prowadzić nowe grupy. – Pan Broniarz to jest człowiek demolka. On za każdym razem, jak tylko może, to protestuje. Tak postrzega swoją rolę – powiedział Marek Jakubiak. Dodał też, że budżetu nie stać na spełnienie żądań związków zawodowych. – To trzeba po prostu zrozumieć – stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Marek Jakubiak (Konfederacja)
Data emisji: 15.04.2019
Godzina emisji: 8.14

fc/ml

Czytaj także

Strajk nauczycieli a matury. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:37
- ZNP nie ma w tym konflikcie konkretnej strategii PR-owej - powiedział na antenie Trójki Marcin Wojciechowski ("Liberté!"). Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie) stwierdził z kolei, że "nakłanie do pozbawiania dzieci prawa do zdawania egzaminu to przestępstwo".
rozwiń zwiń