Ataki na Sri Lance. Jan Żaryn: jeżeli się nie przeciwstawimy, to nienawiść będzie wzrastała

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 09:11
– Jeżeli się nie przeciwstawiamy temu na żadnym etapie tej represywności wobec chrześcijaństwa, to w jakiejś mierze przyzwalamy na to, żeby ta nienawiść do chrześcijan nie tylko wzrastała, ale żeby nienawistnicy odczuwali jakiś typ bezkarności – mówił w Trójce prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Jan Żaryn mówił, że nie można pozwolić na agresję wobec chrześcijan (Salon polityczny Trójki)
Audio
  • Jan Żaryn mówił, że nie można pozwolić na agresję wobec chrześcijan (Salon polityczny Trójki)

Do 310 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar serii ataków na kościoły i hotele, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną na Sri Lance – poinformowała we wtorek policja. Jak dodano, w związku ze śledztwem w tej sprawie dokonano 40 zatrzymań.

Do pierwszych sześciu eksplozji doszło rano w ciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach – Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach stolicy. Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jan Żaryn twierdzi, że przywalanie na agresję wobec chrześcijan ośmiela atakujących. – Ja jestem chrześcijaninem i odczuwam to w sposób wyjątkowy, jeżeli wyznawcy mojej religii są gdzieś mordowani, ale także gdy dotykana jest w sposób nieprawny kondycja naszej religii. Mam wrażenie, że ta skłonność do niszczenia chrześcijaństwa jest bardzo wielonurtowa i jeżeli się nie przeciwstawiamy temu na żadnym etapie tej represyjności wobec chrześcijaństwa, to w jakiejś mierze przyzwalamy na to, żeby ta nienawiść do chrześcijan nie tylko wzrastała, ale żeby nienawistnicy odczuwali jakiś typ bezkarności – podkreślił senator Prawa i Sprawiedliwości. – Nie możemy my jako chrześcijanie sobie na to pozwolić. Nie powinniśmy sobie na to pozwolić – dodał.

– Sri Lanka niby jest bardzo daleko, ale jak się zrozumie, że to jest konkretny czas w życiu chrześcijan, wyznawców Pana Jezusa i spróbujemy się zastanowić dlaczego jest tyle nienawiści w tych ludziach, którzy w sposób zorganizowany i nikczemny próbują dotknąć to przeżywanie Zmartwychwstania Pana Jezusa to za mało jest właściwych słów – zaznaczył Żaryn. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Paweł Lisicki
Gość: Jan Żaryn (senator Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 23.04.2019
Godzina emisji: 8.14

dcz/ml

Czytaj także

"Dawka autentycznej polskości". Prof. Jan Żaryn o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 08:42
– Dzięki temu, że ten marsz się odbył wygrali przede wszystkim Polacy – mówił w "Salonie politycznym Trójki" profesor Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne czy religijne motywy zamachów? Komentarze po atakach na Sri Lance

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 20:49
Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachów na kościoły i hotele na Sri Lance. Czy za atakami stoi organizacja związana z Al-Kaidą, Państwem Islamskim lub może buddyjscy ekstremiści? Jakie były motywy terrorystów? Czy to cios wymierzony w cywilizację zachodu, a może kolejne uderzenie w chrześcijan, którzy w Azji są prześladowani? O tym rozmawiali goście audycji specjalnej Polskiego Radia: ks. Andrzej Majewski, dr Aleksandra Gasztold i Krzysztof Renik.
rozwiń zwiń